Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Aukuba japońska

Aucuba japonica
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielono-żółta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Aukuba japońska należy do rodziny gariowatych (Garryaceae). W środowisku naturalnym rośnie w Azji (głównie Japonia, Chiny, Korea). Krzew dorasta do 2 m wysokości. Ma eliptyczne, skórzaste, błyszczące, zimozielone liście - ich blaszki są żółto nakrapiane.
Aukuba japońska kwitnie wczesną wiosną: od marca do kwietnia. Kwiaty są drobne, fioletowe i nie mają dużej wartości dekoracyjnej. Później zawiązuje atrakcyjne czerwone, wydłużone pestkowce.

Aukuba japońska lubi miejsca jasne, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia (w przeciwnym wypadku może dojść do poparzenia liści). Powinno się ją sadzić na stanowiskach zacisznych, osłoniętych od wiatru. Gatunek nie jest w pełni mrozoodporny – w ostrzejsze zimy przemarza, zwłaszcza we wschodniej Polsce.

Aukubę japońską można uprawiać jako roślinę pojemnikową i przed mrozami przenosić do chłodnego pomieszczenia. Optymalne są gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Krzew jest dwupienny, więc aby zawiązał owoce trzeba posadzić w pobliżu okaz męski i żeński. Roślinę należy podlewać w czasie susz. Sporadycznie – raz na kilka tygodni – warto ją dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi. Dobrze reaguje na ściółkowanie gleby. Cięcie nie jest wymagane. Aukubę można rozmnożyć przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych.

Aukubę japońską warto wykorzystać jako ozdobę przestronnych balkonów i tarasów. Nadaje się także do dekoracji wnętrz. W ogrodzie można ją komponować z innymi niedużymi krzewami oraz bylinami. Harmonijnie wpasowuje się w ogrody orientalne.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.