Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Abeliofylum koreańskie

Abeliophyllum distichum
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, luźny, rozłożysty
Wysokość: 1,2 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Abeliofylum koreańskie to pochodzący z Korei krzew liściasty z rodziny oliwkowatych (Oleaceae). To roślinny rarytas, bardzo rzadko spotykany w Polsce. Jego kwiaty z wyglądu przypominają kwiaty forsycji, z tą różnicą, że mają biały kolor – roślina jest nawet nazywana białą forsycją.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy! Jak sadzić i pielęgnować krzewy ozdobne

Abeliofylum koreańskie – opis

Abeliofylum koreańskie to krzew o luźnym, rozłożystym pokroju. W naszym klimacie osiąga 120–150 cm wysokości i podobną szerokość.
Abeliofylum kwitnie na przełomie marca i kwietnia – liczne kwiaty pojawiają się na pędach tegorocznych, jeszcze przed rozwojem liści. Są białe (z lekko różowym nalotem), do 1,5 cm średnicy, przyjemnie pachnące migdałowo. Liście są lśniące, jajowatego kształtu, około 5 cm długości, delikatnie owłosione, zielone, jesienią przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo. Owocami tego gatunku są płaskie lub kuliste orzechy.

>>Przeczytaj też: Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

Abeliofylum koreańskie – uprawa

Krzew najlepiej rośnie na stanowisku ciepłym, osłoniętym od wiatru, słonecznym, ewentualnie lekko zacienionym. Najlepsza dla abeliofylum jest gleba przepuszczalna, próchnicza, wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym. Roślina jest odporna na choroby i szkodniki. Zimą może przemarzać, dlatego dobrze jest okryć ją na zimę (na przykład usypując kopczyk z ziemi) - szczególnie młode egzemplarze potrzebują zabezpieczenia.

Abeliofylum koreańskie – pielęgnacja

Krzew nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli to konieczne, można przeprowadzić cięcie prześwietlające oraz korygujące kształt krzewu. Ze względu na to, że abeliofylum kwitnie na pędach jednorocznych, roślinę przycina się zimą, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji.

Abeliofylum koreańskie – zastosowanie

Biała forsycja nadaje się do sadzenia w większych grupach lub w szpalerze przy ogrodzeniu lub przy ścianie domu. Dobrze wygląda zarówno jako soliter, jak i w kompozycjach z innymi krzewami i bylinami kwitnącymi wczesną wiosną. Ładnie rozjaśnia ciemne miejsca w ogrodzie. Nadaje się na wrzosowiska oraz do uprawy w pojemnikach.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.