Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Żmijowiec babkowaty

Echium plantagineum
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska, biała, karminowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Żmijowiec babkowaty to roślina z rodziny ogórecznikowate (Boraginaceae). Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego - Hiszpanii i Południowej Francji. Od pewnego czasu można tę roślinę spotkać także w ogrodach w Polsce.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty

Żmijowiec babkowaty - opis

W naszym klimacie żmijowiec babkowaty jest traktowany jako roślina jednoroczna. W krajach Morza Śródziemnego zaliczany jest do roślin dwuletnich (tam też egzemplarze są wyższe).
U nas osiąga od 30 cm do nawet 60 cm wysokości, ma wzniesiony pokrój. Liście są wydłużone, lancetowate i pokryte włoskami. Łodyga jest dość silna.

Okres kwitnienia żmijowca jest długi: trwa od czerwca do października. Początek kwitnienia zależy od terminu wysiewu nasion do gruntu. Kwiaty są nieduże, niebieskie, fioletowe, karminowe lub białe, zebrane w kwiatostany osadzone na szczytach pędów. Owocem jest czterodzielna, jasnobrązowa rozłupnia.
Roślina jest silnie miododajna.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze rośliny miododajne do ogrodu i na działkę

Żmijowiec babkowaty - warunki uprawy

Żmijowiec babkowaty jest dość łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, w cieniu słabiej. Wskazane jest podłoże o lekkiej strukturze, umiarkowanie wilgotne, o pH obojętnym i średniej zawartości próchnicy. Paradoksalnie roślina lepiej rośnie na glebach mniej żyznych. Nie lubi mrozów, przeciągów ani intensywnych opadów.

Żmijowiec babkowaty - pielęgnacja

Żmijowiec nie jest wrażliwy na suszę, ale podczas długotrwałego braku wody może usychać, nie zapominajmy wtedy o umiarkowanym podlewaniu. Trzeba dbać o roślinę, gdyż ma tendencję do dziczenia. Egzemplarze dość szybko się rozrastają, dlatego wskazany jest zabieg przerywania w momencie gdy obserwujemy, że roślina nadmiernie się rozrasta.
Żmijowiec babkowaty rozmnaża się przez sadzonki lub nasiona wysiewane najlepiej pod koniec maja, kiedy nie ma już niebezpieczeństwa wiosennych przymrozków.

Żmijowiec babkowaty - zastosowanie

Żmijowiec babkowaty bardzo dobrze wygląda na rabatach jednorocznych, wśród innych kwiatów. Pasuje zarówno do małych, jak i dużych ogrodów. Można z niego robić obwódki rabat, sadzić na skalniakach, obsadzać murki ogrodowe czy sadzić pod oknami budynków. Nadaje ogrodom naturalistyczny i delikatny wygląd. Można go także uprawiać w pojemnikach.

Poznaj inne kwitnące rośliny jednoroczne wysiewane do gruntu:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.