Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Żeniszek meksykański

Ageratum houstonianum (syn. Ageratum mexicanum)
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: dużo
Pokrój: luźny, kulisty
Wysokość: 10 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Żeniszek meksykański jest byliną z rodziny złożonych Compositae, ale w naszych warunkach uprawia się go jako roślinę jednoroczną.

Żeniszek meksykański – opis

Żeniszek pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. W zależności od odmiany ma od 10 do 60 cm wysokości: odmiany niskie 10–15 cm, średnio wysokie 20–30 cm, wysokie do 60 cm. Rośliny mają pokrój kulisty lub spłaszczony, rzadziej luźny. Pędy są silnie rozgałęzione i owłosione, a liście sercowo-jajowate, lekko karbowane, również owłosione.

Nieduże koszyczki kwiatowe, osadzone na szczytach pędów w baldachogronach, złożone są z kwiatów rurkowych. Kwiaty mają niebieską barwę w różnych odcieniach, bywają także brudnoróżowe lub białe. Rośliny rozmnażane przez sadzonki rozpoczynają kwitnienie na początku maja, rozmnażane przez nasiona kwitną w połowie czerwca. Żeniszek kwitnie obficie całe lato aż do pierwszych jesiennych przymrozków.

Żeniszek kwiat – uprawa

 

Żeniszek wymaga gleby lekkiej, przepuszczalnej i żyznej oraz słonecznego stanowiska. Jest bardzo wrażliwy na niską temperaturę, należy więc wysadzać go do ogrodu lub na balkon dopiero po ustąpieniu ostatnich wiosennych przymrozków (czyli po 15 maja).

 

 

Żeniszki rozmnaża się go przez nasiona oraz sadzonki. Nasiona wysiewa od połowy lutego do skrzynek (najlepiej w szklarni) zapewniając 18–20 stopni C. Po wzejściu, siewki pikuje się w rozstawie 3 x 4 cm, a po 3 tygodniach sadzi się do inspektu lub do doniczek w podłoże umiarkowanie wilgotne.

Aby rozmnożyć żeniszki przez sadzonki trzeba jeszcze podczas wegetacji w ogrodzie wybrać rośliny mateczne i przesadzić je w końcu sierpnia do doniczek. Rośliny należy przetrzymać przez zimę w pomieszczeniu dobrze wietrzonym o temperaturze 12–14 stopni C. Cześć z nich niestety zginie, ale z pozostałych od połowy stycznia sporządza się sadzonki, które sadzi się do mieszaniny torfu i piasku. Zaleca się podgrzewanie podłoża od dołu, utrzymywanie umiarkowanej wilgotności (rzadko spryskując wodą) i cieniowanie. Na miejsce stałe wysadza się rośliny (rozmnażane obydwoma sposobami) po 15 maja, w rozstawie 10–15 x 15–20 cm.

Żeniszek ogrodowy

Żeniszek meksykański doskonale nadaje się na kwietniki, obwódki oraz do dekoracji balkonów. Niektóre odmiany o silnym wzroście i dużych koszyczkach nadają się na kwiat cięty.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.