Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Wilec purpurowy

Ipomoea purpurea
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Wilec purpurowy jest rośliną zaliczaną do rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Rośnie dziko na terenie Ameryki Południowej i Środkowej. Ponieważ nie zimuje w naszym klimacie, u nas traktowana jest jako roślina jednoroczna.

Wilec purpurowy

Wilec purpurowy jest pnączem o wiotkich i cienkich pędach dorastającym zazwyczaj do 3 m długości, ale w sprzyjających warunkach nawet do 5 m. Wspina się owijając pędami wokół podpór. Błyszczące liście mają kilka centymetrów długości i sercowaty kształt.

Pnącze to kwitnie od lipca do września. Kwiaty mogą być karminowo-fioletowe, białe, niebieskie, różowe lub w paski. Są lejkowate, średnicy około 6 cm, osadzone w kątach liści na długich szypułkach po 2–4 sztuki. Otwierają się w dni pochmurne, w dni słoneczne tylko rano i wieczorem.
Nasiona wilca są trujące!

>>Przeczytaj też: Pnącza na balkon. Rośliny balkonowe: polecamy pnącza dobre na balkon

Wilec purpurowy uprawa

Wilec purpurowy najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub półcienistych. Wymaga gleby żyznej, zasobnej w wapń. Rośnie szybko i bujnie, tworząc masę soczyście zielonych liści.

Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane wprost do gruntu na miejsce stałe w kwietniu i pierwszej połowie maja. Jeśli zależy nam na wcześniejszym kwitnieniu, można wysiać go do doniczek już w pierwszej połowie kwietnia. Ponieważ przy  wysadzaniu na miejsca stałe (podczas wybijania z doniczek) można łatwo uszkodzić młode rośliny, warto do siewu użyć doniczek torfowych, bo umieszcza się je w ziemi wraz z rozsadą.
Ponieważ wilec jest rośliną "żarłoczną" warto zasilać go kompostem lub nawozami dla roślin kwitnących.

Jak przyspieszyć kwitnienie wilca purpurowego?

Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane wprost do gruntu na miejsce stałe w kwietniu i pierwszej połowie maja.

>>Przeczytaj też: Wiosenny wysiew pnączy jednorocznych. Kiedy siać jednoroczne pnącza

Wilec purpurowy – zastosowanie

Wilec purpurowy rośnie bardzo szybko, więc doskonale nadaje się do okrywania ogrodzeń, pergoli i altan. Nadaje się także do pojemników na balkony.

Poznaj inne kwitnące pnącza:

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.