Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Tujałka zmienna

Salpiglossis sinuata
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 60 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Tujałka zmienna prawdopodobnie pochodzi z okolic Peru i Argentyny. W Polsce  zadomowiła się na dobre od XIX wielu, można ją spotkać w wielu ogrodach. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Tujałka zmienna - opis

Tujałka zmienna to roślina jednoroczna o wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Osiąga od 60 do 80 cm wysokości. Pędy tujałki są cienkie, dość delikatne i lepkie (roślina posiada klejące się włoski). Okres kwitnienia przypada od lipca do października - kwitnie aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty są duże, umieszczone na długich szypułkach. Mogą mieć różne kolory: różowy, czerwony, biały, fioletowy,  często są dwubarwne. Płatki kwiatów są wzorzyste, ciemno żyłkowane. Korzenie tujałki są silnie zgrubiałe i dobrze magazynują wodę.
Ciekawą odmianą jest 'Flamenco' o dwubarwnych kwiatach, dorastająca do 40 cm wysokości.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty

Tujałka zmienna - warunki uprawy

Tujałka zmienna potrzebuje słonecznego, ciepłego stanowiska, osłoniętego od wiatrów (ze względu na kruche łodygi). Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, lekkie. Na roślinę źle wpływają zastoiska wodne (powoduje to choroby grzybowe i zamieranie rośliny). Tujałka jest wrażliwa na przymrozki, dlatego lepiej siać do gruntu ją po 15 maja.

Tujałka zmienna - pielęgnacja

Tujałkę zmienną najlepiej zaraz po wysianiu nawozić kompostem wymieszanym z ziemią ogrodową - to wystarczy, aby roślina dobrze rosła. Tujałka nie lubi przesadzania, ponieważ jej korzenie słabo się regenerują. Roślina nie toleruje nagrzewania się korzeni, dlatego rabaty z tym gatunkiem dobrze jest ściółkować. Dzięki temu zmniejszamy także parowanie wody z podłoża oraz walczymy z zachwaszczaniem rabaty. Wysokie odmiany warto podpierać i podwiązywać, gdyż mogą się łamać.
Tujałkę rozmnaża się przez wysiew nasion. Do przygotowania rozsady nasiona wysiewamy w marcu, natomiast wprost do gruntu siejemy pod koniec maja, tak aby to była jedna z ostatnich roślin, jaką wysiewamy na wiosnę

Tujałka zmienna - zastosowanie

Tujałka zmienna bardzo dobrze prezentuje się zarówno na rabacie jednorocznej, jak i pośród bylin. Wprowadzona do ogrodu nadaje mu naturalistyczny charakter. Dobrze wygląda sadzona w grupach. Można ją uprawiać w pojemnikach i wykorzystać jako ozdobę tarasu lub balkonu. Tujałka nadaje się na kwiaty cięte - wytrzymuje w wazonie nawet do tygodnia w stanie nienaruszonym.

>>Przeczytaj też: Zakładamy rabatę bylinową. Poradnik

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.