Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Szarłat zwisły

Amaranthus caudatus
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 60 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: czerwona, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Szarłat – opis

Szarłat zwisły jest rośliną jednoroczną z rodziny szarłatowatych Amaranthaceae, pochodzi z Azji Środkowej. Wyrasta do 60–100 cm, jego pędy są ciemnoczerwone, silnie rozgałęzione. Ogonkowe, jajowate liście są koloru zielonego, purpurowego lub trójkolorowego.

Szarłat – roślina ozdobna

Szarłat zwisły kwitnie od połowy lipca do jesieni. Drobne, amarantowoczerwone lub ciemnoczerwone kwiaty zebrane są w długie, zwisające, rozgałęziające się i zbite kłosy. Można kupić odmiany o kwiatach białozielonych i ciemnopurpurowych (pędy i liście tej ostatniej zabarwione czerwonawo). Stosuje się go na różnego typu rabaty oraz sadzi grupami na trawnikach. Nadaje się również na kwiat cięty.

Amarantus – uprawa i rozmnażanie

Szarłat wymaga gleby żyznej, próchniczej oraz słonecznego stanowiska.

Szarłat zwisły rozmnaża się przez nasiona (mają one charakterystyczną barwę słomkowożółtą z amarantową obwódką) wysiewane w kwietniu do inspektu. Siewki trzeba pikować. Na miejsce stałe rośliny wysadza się pod koniec maja w rozstawie 30 x 40–50 cm. Szarłat zwisły można siać również wprost do gruntu na początku maja.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.