Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Szarłat wiechowaty

Amaranthus paniculatus
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 80 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: czerwona, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Szarłat wiechowaty jest rośliną jednoroczną z rodziny szarłatowatych Amaranthaceae. Pochodzi z Ameryki Południowej. Szarłat wiechowaty osiąga 80–150 cm wysokości, ma wzniesione, często czerwono zabarwione, silnie rozgałęzione i gęsto ulistnione łodygi. Duże zielone liście szarłata wiechowatego mają kształt rombu, w słońcu mogą stawać się czerwonawe.
Szarłat wiechowaty kwitnie od lipca do września. Ciemnoczerwone, drobne kwiaty wyrastają z kątów liści, a także na wierzchołku pędu, zebrane są w wiechowate kwiatostany.
Szarłat wiechowaty najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i ciepłym. Gleba powinna być lekka, piaszczysta, próchnicza, wapienna.
Szarłat wiechowaty polecany jest jako roślina rabatowa, najlepiej sadzić go w grupach. Nadaje się także na kwiat cięty oraz do suchych bukietów.
Szarłat wiechowaty rozmnaża się przez nasiona wysiewane wprost do gruntu w kwietniu bądź pierwszej połowie maja.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.