Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Szarłat trójbarwny

Amaranthus tricolor
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: czerwono-zielono-żółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Szarłat trójbarwny pochodzi ze wschodniej i południowej części Azji. W Polsce znany jest od XIX wieku. Należy do rodziny szarłatowatych (Amaranthaceae). Inna nazwa to szarłat gangsterski lub letnia poinsecja. To roślina o dużych walorach ozdobnych.

Szarłat trójbarwny - opis

Szarłat trójbarwny to roślina jednoroczna o krzaczastym, zwartym pokroju i wzniesionych pędach. Osiąga od 30 do 60 cm wysokości. Na sztywnych pędach osadzone są eliptyczno-spiczaste, ostro zakończone liście. Ich charakterystyczną cechą jest różnobarwność - najczęściej są czerwono-zielono-żółte, niektóre mogą być skręcone lub pofałdowane (zależy to od odmiany).
Szarłat trójbarwny kwitnie w lipcu i sierpniu. Kwiaty są małe, niepozorne, zielonkawe, osadzone w kątach liści, nie mają znaczenia ozdobnego. Najczęściej zebrane są w kłosy. Owocem jest jednonasienna torebka, która w okresie jesiennym jest w kolorze brązowym.
Ciekawe odmiany:

  • ‘Aurora Yellow’ – odmiana o dolnych liściach w kolorze zielonym, a górnych żółto-białych,
  • ‘MoltenFire’ – odmiana bardzo wysoka (osiąga nawet do 120 cm wysokości), o czerwonobrązowych  i purpurowych liściach.

Szarłat trójbarwny - warunki uprawy

Szarłat trójbarwny do prawidłowego rozwoju wymaga ciepłej i słonecznej wystawy. Gleba powinna być żyzna, przewiewna, o dużej zawartości próchnicy. Roślina zdecydowanie lepiej radzi sobie na podłożu przesuszonym niż na zalanym. Zbyt mokra gleba może szybko prowadzić do rozwoju chorób grzybowych.
Szarłat nie jest mrozoodporny, dlatego nie wolno zbyt wcześnie wysiewać go do gruntu.

Szarłat trójbarwny - pielęgnacja

Istotne w uprawie szarłata trójbarwnego jest regularne odchwaszczanie, podlewanie oraz podpieranie roślin, gdy nadmiernie się rozrosną. W miejscach, gdzie rośliny narażone są na wiatry, pędy mogą się szybko łamać, dlatego podpory mogą stać się zbawienne. Roślinie sprzyja zraszanie oraz nawożenie organiczne (najlepiej kompostem na wiosnę). Rozmnaża się w sposób generatywny przez nasiona wysiewane w kwietniu lub maju (wysiewać należy na rozsadniku, ponieważ grunt wiosną jest zdecydowanie za zimny do kiełkowania nasion szarłatu).

Szarłat trójbarwny - zastosowanie

Szarłat trójbarwny idealnie sprawdza się jako soliter na zadbanym trawniku lub na tle roślin o ciemnozielonych liściach. Dobrze prezentuje się również w grupie, tworząc na przykład obwódkę. Szarłat można uprawiać również w pojemniku  - będzie ciekawą ozdobą balustrady na balkonie lub parapetu. Liście są dość wytrzymałe, ładnie się suszą i można je później wykorzystywać w suchych bukietach.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.