Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Stokrotka pospolita

Bellis perennis
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 10 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Stokrotka pospolita pochodzi z Europy, w naturalnym środowisku rośnie także w Polsce. Od niej właśnie pochodzą wszystkie odmiany stokrotek ogrodowych.

Stokrotka - opis

Obecnie uprawiane odmiany ogrodowe stokrotki traktuje się jako rośliny dwuletnie – w pierwszym roku tworzą zebrane w rozetkę liście odziomkowe, w drugim roku w kątach starych liści tworzą się silnie skrócone, ulistnione pędy. Z ich wierzchołków 8–15 cm ponad liście wyrastają kwiatostany (koszyczki) osadzone na sztywnych szypułkach. Kwiaty stokrotki są białe, różowe lub karminowe.

Odmiany stokrotek

Okres kwitnienia stokrotek przypada na koniec kwietnia – początek maja. Odmiany stokrotki różnią się nie tylko barwą kwiatów, ale także ich budową – jedne składają się wyłącznie z kwiatów rurkowych, inne tylko z kwiatów języczkowych. Stokrotki dzieli się też na wielko-, średnio- i drobnokwiatowe.

>>Przeczytaj też: Stokrotki – popularne kwiaty ogrodowe. Stokrotki w ogrodzie i na balkonie

Są odmiany o kwiatach pojedynczych, pełnych i półpełnych. Do ciekawych odmian należą:

  • ‘Pomponette’` – o niedużych pełnych kwiatach,
  • ‘Super Enoma’ – o dużych pełnych kwiatach,
  • ‘Speedstar Red’ – o kwiatach półpełnych z żółtymi środkami,
  • ‘Old Strain’ – o kwiatach pojedynczych, białoróżowych.

Stokrotki ogrodowe - zastosowanie

Stokrotki najczęściej sadzi się na kwietnikach, do skrzynek balkonowych i innych pojemników. Nadają się też na kwiat cięty  - najczęściej tworzy się z nich wdzięczne, niewielkie bukiety.

Stokrotki - uprawa

Stokrotki wymagają gleby żyznej, niezbyt suchej oraz słonecznego lub półcienistego stanowiska. Należy systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany, obcinając je. Rośliny podlewamy regularnie, tak aby gleba stale była lekko wilgotna, ale nie mokra. Nawozimy umiarkowanie, najlepiej wraz z podlewaniem 2–3 razy w sezonie.

Stokrotki rozmnaża się przez nasiona wysiewane w czerwcu lub na początku lipca na rozsadniku. Po wzejściu nasion siewki należy przepikować na zagony. Na zimę konieczne jest ich okrycie (np. stroiszem, czyli gałęziami świerka), aby zabezpieczyć przed mrozami. Odmiany o koszyczkach pełnych rozmnaża się przez podział.

>>Wideo: Wiosenne kwiaty - stokrotki, niezapominajki

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.