Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Słonecznik zwyczajny

Helianthus annuus, syn. Helianthus lenticularis
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Słonecznik zwyczajny jest rośliną jednoroczną z rodziny złożonych Compositae. Pochodzi z zachodnich obszarów Ameryki Północnej. Ma pojedynczą lub słabo rozgałęzioną, prostą łodyga o wysokości od 50 do 200 cm, wewnątrz pustą, zieloną z nieregularnymi brunatnymi plamami, szorstko owłosioną. Liście słonecznika są sercowate, duże i, podobnie jak pędy, szorstko owłosione.

Okres kwitnienia trwa od VII do X. Koszyczki kwiatowe mogą być pojedyncze z długimi, zazwyczaj żółtymi kwiatami języczkowymi i brunatnymi kwiatami rurkowymi albo pełne (złożone wyłącznie z silnie rozrośniętych kwiatów rurkowych). Na rynku dostępne są odmiany, które mają na pędzie jeden bardzo duży koszyczek oraz takie, u których jest wiele mniejszych koszyczków. Odmiany ozdobne różnią się wysokością łodyg oraz budową i barwą koszyczków.

Wymaga gleby żyznej, głęboko uprawionej, umiarkowanie wilgotnej oraz słonecznego stanowiska. Słoneczniki sadzi się rzędem lub grupami przy ogrodzeniach i ścianach budynków, stosowane są również na kwiat cięty.

Słoneczniki rozmnaża się przez nasiona wysiewane w kwietniu wprost do gruntu. Rośliny powinny rosnąć w rozstawie 60 x 40–30 cm.

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.