Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Ślazówka letnia

Lavatera trimestris
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 60 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, biała, karminowoczerwona, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Ślazówka letnia to roślina jednoroczna z rodziny ślazowatych Malvaceae, pochodzi z Europy Południowej. Silnie rozgałęzione pędy ślazówki dorastają do 60–100 cm wysokości. Pędy są pokryte szorstkimi, długimi, białymi włoskami. Liście ślazówki są 3–5-klapowane, sercowate lub nerkowate, także szorstko owłosione.
Ślazówka letnia kwitnie obficie od lipca do jesieni. Kwiaty wyrastają na długich szypułkach w kątach górnych liści, są 5-płatkowe, płaskolejkowate, o średnicy 4–6 cm, barwy różowej, żyłkowane u nasady, z purpurową plamą w kształcie gwiazdy. Odmiany ślazówki maja różne kolory kwiatów: od białego, przez różowy do fioletowego i karminowoczerwonego.
Ślazówka letnia najlepiej rośnie w glebie lekkiej i żyznej. Stanowisko powinno być słoneczne lub lekko półcieniste.
Ślazówka letnia nadaje się na rabaty, można ja tez sadzić grupami na trawniku. Znakomicie nadaje się do ogrodów wiejskich. Można ja też uprawiać w pojemnikach. Nadaje się na kwiat cięty.
Ślazówkę letnią rozmnaża się przez nasiona wysiewane wprost do gruntu w kwietniu. Po wzejściu siewki należy przerwać, pozostawiając rośliny w rozstawie 35 x 40 cm.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.