Rudbekia dwubarwna - Rudbeckia hirta

2022-03-28 14:47

Rudbekia dwubarwna prawdopodobnie pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce to znana roślina ozdobna, często wybierana zarówno do dużych, jak i małych ogrodów. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Rudbekia dwubarwna
Autor: www.thinkstockphotos.com Rudbekia dwubarwna

Spis treści

  1. Rudbekia dwubarwna - opis
  2. Rudbekia dwubarwna - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Rudbekia dwubarwna - zastosowanie

Rudbekia dwubarwna - opis

W naszym klimacie rudbekia dwubarwna uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Ma wyprostowany, wzniesiony pokrój, osiąga od 90 do 110 cm wysokości. Ma sztywną, mocno owłosioną łodygę. Ciemnozielone liście o wydłużonym kształcie również mają gęste włoski. Cechą większości rudbekii jest długi okres kwitnienia - w przypadku rudbekii dwubarwnej przypada on od czerwca nawet do października.

Kwiaty rudbekii dwubarwnej są duże, okazałe i - jak wskazuje nazwa - dwukolorowe: przeważnie żółtopomarańczowe na brzegu płatków liściowych, a brązowe wewnątrz płatków, środek kwiatu jest ciemnobrązowy. Owoce są niepozorne i nie stanowią funkcji ozdobnej, nasiona są małe, brązowe. Roślina swoimi ozdobnymi kwiatami przyciąga motyle.

Rudbekia dwubarwna - warunki uprawy i pielęgnacja

Rudbekia dwubarwna zaliczana jest do tych łatwych w uprawie. Dobrze odnajduje się w naszych warunkach klimatycznych. Preferuje glebę żyzną, przepuszczalną, o umiarkowanej wilgotności. Lubi stanowiska słoneczne, na półcienistych lub całkowicie zacienionych będzie słabiej kwitnąć. Nie toleruje przymrozków.

Roślina nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Przed wysianiem nasion warto zastosować obornik. Latem zabieg nawożenia można powtarzać stosując nawóz wieloskładnikowy. Jeżeli roślina narażona jest na długotrwały okres suszy, nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu. Rudbekię dwubarwną rozmnaża się przez nasiona. Do gruntu wysiewamy nasiona albo sadzimy przygotowaną wcześniej rozsadę.

Rudbekia dwubarwna - zastosowanie

Rudbekia dwubarwna idealnie nadaje się na rabaty bylinowe i jednoroczne, bardzo dobrze znosi konkurencję innych roślin. Ponieważ osiąga dość duże rozmiary, jest dobrym tłem dla roślin niższych, np. dla jeżówki. Aż do późnej jesieni rudbekia króluje na rabatach w ogrodzie. Nadaje się także na kwiat cięty, gdyż długo zachowuje świeżość w wazonie. Można ją suszyć i wykorzystywać do tworzenia suchych bukietów.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - X
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów żółtopomarańczowa
Wysokość 90 cm - 1,1 m
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu