Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Rącznik pospolity

Ricinus communis
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: czerwona, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Rącznik pospolity jest rośliną jednoroczną z rodziny wilczomleczowatych Euphorbiaceae. Pochodzi z Afryki.

Rącznik pospolity - opis

Rącznik pospolity charakteryzuje się zmiennym pokrojem, zależnym od szerokości geograficznej, w której rośnie. W naszych warunkach rośliny osiągają 2–3 m wysokości (w strefie tropikalnej nawet 10 m), przybierając pokrój dużego krzewu lub małego drzewa o zdrewniałych, silnie rozgałęzionych pędach.
Łodyga ma zmienną barwę: od zielonej do czerwonej, po ciemnopurpurową (podobnie jak liście), zależnie od podgatunku. Liście są długoogonkowe, przypominają kształtem liście kasztanowca, ząbkowane, u nas osiągają 50 cm średnicy (w strefie tropikalnej nawet do 1 m).

Rącznik pospolity kwitnie od późnego lata do jesieni. Dekoracyjne kwiaty są drobne, rozdzielnopłciowe zebrane w wiechy, osadzone grupami na osi kwiatostanu, najczęściej wiatropylne.

Rącznik pospolity nasiona

Owoce rącznika to brodawkowatokolczaste, trójkomorowe torebki nasienne, pękające wzdłuż trzech szwów. W każdej komorze torebki znajduje się jedno nasiono. Nasiona o owalnym kształcie mają około 2 cm długości i twardą łupinę nasienną. Są lśniące i mozaikowato zabarwione w różnych kolorach.

Rącznik pospolity - uprawa

Rącznik pospolity wymaga gleb żyznych oraz ciepłego i słonecznego stanowiska. Ze względu na silny wzrost i dekoracyjne liście stosuje się go jako roślinę soliterową (sadzona pojedynczo) bądź parawanową.

Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane w marcu do pojedynczych doniczek. Na miejsce stałe wysadza się po 15 maja, gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.

Uwaga! Rącznik pospolity jest rośliną trującą. Szczególnie niebezpieczne są jego nasiona zawierające dużą ilość rycyny – związku zaliczanego do najsilniejszych toksyn pochodzenia roślinnego.

Poznaj inne trujące rośliny ogrodowe:

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.