Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Portulaka pospolita

Portulaca oleracea
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Portulaka pospolita pochodzi z Azji oraz z Afryki. Obecnie jest rozpowszechniona na całym świecie. W Polsce dość rzadko można ją spotkać w naturze, w innych krajach może być nawet uznawana za chwast. Według literatury pierwsze informacje w Polsce na temat portulaki pospolitej pochodzą z XVIII wieku. Często rośnie w miejscach ruderalnych, szczelinach płyt chodnikowych. Roślina należy do rodziny portulakowatych (Portulacaceae).

Portulaka pospolita - opis

Portulaka pospolita ma ciekawą budowę, ma płożący i delikatnie wzniesiony pokrój. Łodyga jest dość cienka i naga, rozgałęziona, o nietypowym kolorze: ma odcień zielonofioletowoczerwony. Roślina osiąga wysokość od 20 cm nawet do 60 cm. Liście są nieduże, zielone, o kształcie jajowatym, naprzeciwległe i dość mięsiste. Są największą ozdobą rośliny.
Portulaka pospolita kwitnie zazwyczaj od lipca do września. Kwiaty są małe, żółte, dość szybko opadają. Roślina jest samopylna. Jesienią pojawiają się owoce - torebki, które otwierają się kiedy uchyla się wieczko (pokrywa nasienna). Wewnątrz nich znajdują się czarne nasiona.

Portulaka pospolita - warunki uprawy

Portulaka pospolita nie jest rośliną trudną w uprawie, dobrze i szybko dostosowuje się do panujących warunków. Najlepiej rośnie w miejscu suchym i słonecznym. Gleba powinna być chociaż umiarkowanie żyzna, nawet z dużą ilością piasku. Roślina wymaga regularnego podlewania przez cały okres wegetacji. Jest przystosowana do naszych warunków klimatycznych, jednak na zimę najczęściej zamiera, aby na wiosnę znów wykiełkować z nasion lub odbić z korzenia.

Portulaka pospolita - pielęgnacja

Portulaka pospolita nie wymaga cięcia, Jeżeli będziemy uprawiać roślinę nie tylko w celach ozdobnych, ale także leczniczych, to zdecydowanie odradza się nawożenie chemiczne. Nawóz organiczny w postaci kompostu na wiosnę w zupełności wystarczy. Roślina bardzo łatwo się rozmnaża w sposób generatywny przez wysiew nasion. Bardzo często portulaka pospolita rozmnaża się sama. Dlatego w wielu krajach uznawana jest za chwast  - szybko i ekspansywnie zarasta powierzchnie.

Portulaka pospolita - zastosowanie

Portulaka pospolita idealnie sprawdzi się na rabatach skalnych, w miejscach suchym, słonecznych. Dzięki temu, że szybko rośnie i ma płożący pokrój, może szybko zakryć mało atrakcyjne miejsca w ogrodzie. Roślina wykorzystywana jest również do celów leczniczych. Zawiera witaminy: C, A, B a także magnez, żelazo, potas i wiele innych cennych składników. Wspomaga pracę serca, stabilizuje poziom glukozy we krwi, łagodzi wzdęcia i zgagę.

>>Poznaj też portulakę wielkokwiatową

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.