Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Osteospermum

Osteospermum ecklonis
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, zwarty
Wysokość: 25 cm - 35 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, fioletowa, żółta, różowa, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Osteospermum, zwane stokrotką afrykańską,  jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych (Asteraceae). Roślina ma zwarty pokrój, pędy są wzniesione lub lekko płożące, rozgałęzione, 25–50 cm długości. Liście są skrętoległe, lancetowate, brzeg blaszki liściowej ząbkowany.

 

Kwiat osteospermum


Osteospermum kwitnie od wczesnej wiosny do przymrozków. Barwa kwiatów jest zależna od odmiany i bywa biała, żółta, czerwona, niebieska, różowa w różnych odcieniach, nawet fioletowa. U starszych odmian kwiaty mogą zamykać się podczas pochmurnej i deszczowej pogody.

 

>>Przeczytaj też: Osteospermum - stokrotka z Afryki. Modny kwiat na balkony i tarasy. Nowe odmiany osteospermum

 

Osteospermum - uprawa

 

Roślina wymaga stanowiska słonecznego. Miejsce, w którym rośnie powinno być zaciszne, osłonięte od wiatru. Stokrotka afrykańska dobrze rośnie na glebach przepuszczalnych, piaskowych, ale dość żyznych. Jest odporna na suszę oraz wiosenne i jesienne przymrozki. Po zahartowaniu może być sadzona do gruntu razem z bratkami.

Podlewać roślinę należy umiarkowanie, dbając by ziemia w doniczce nie była zbyt mokra, bo grozi to gniciem korzeni. Rośliny zasila się nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących przy każdym podlewaniu.

Osteospermum rozmnaża się głównie przez sadzonki pozyskiwane od października do stycznia. Niektóre odmiany można rozmnażać przez nasiona wysiewane w styczniu-lutym.

Osteospermum sadzi się na rabatach, ale najczęściej uprawia się je w skrzynkach, wiszących pojemnikach czy donicach na balkonach i tarasach.

>>Przeczytaj też: Kwiaty balkonowe: TOP 10 – kwiaty do skrzynek balkonowych

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (11)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.