Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Nasturcja ogrodowa

Tropaeolum cultorum
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwisający
Wysokość: 30 cm - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, czerwona, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Nasturcja ogrodowa jest rośliną jednoroczną z rodziny nasturcjowatych Tropaeolaceae. Jest mieszańcem powstałym w wyniku skrzyżowania Tropaeolum majus oraz Tropaeolum peltophorum.

Nasturcja opis

Nasturcja ogrodowa ma gładkie, silnie rozgałęzione i ulistnione, mniej lub bardziej płożące się pędy. Tarczowate, gładkie liście osadzone są na długich ogonkach. Nasturcję ogrodową rozmnaża się przez nasiona wysiewane bezpośrednio do gruntu w drugiej połowie maja.
Nasturcja ogrodowa kwitnie od czerwca do jesieni. Kwiat nasturcji złożony jest z pięciu płatków zwężonych w dość długie „paznokcie”, a działki kielicha przedłużone w ostrogę. Kwiaty nasturcji nadają się jako kwiaty cięte.

>>Przeczytaj też: Nasturcja większa – zastosowanie i uprawa nasturcji

Nasturcja - odmiany

Odmiany uprawne nasturcji dzieli się na dwie grupy:

  • majus (obejmuje odmiany o pędach płożących się lub pnących, do 300 cm długości, bardzo dużych, błyszczących kwiatach barwy żółtej, pomarańczowej, cynobrowej, karminowej i czerwonopurpurowej w różnych odcieniach, pojedynczych lub pełnych),
  • majus nanum (obejmuje odmiany karłowe, tworzące zwarte, gęste kępy, o liściach zielonych lub zielonobrunatnych i kwiatach w różnych odcieniach barwy żółtej, pomarańczowej i szkarłatnej, pojedynczych bądź pełnych).
>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze pnącza jednoroczne do ogrodu i na balkon

Nasturcja uprawa i zastosowanie

Nasturcja ogrodowa lubi gleby gliniasto-piaszczyste, żyzne, próchnicze, ale nie przenawożone (rośliny wówczas słabo kwitną) oraz słoneczne lub półcieniste stanowisko. W suche lata rośliny zbyt słabo podlewane są atakowane przez mszyce.
Nasturcje pnące - o długich pędach - stosuje się do pokrycia altan, pergoli, ogrodzeń, a także sadzi się w wiszących pojemnikach. Nasturcje karłowe są doskonałe na obwódki rabat (rozstawa wynosi 30 x 25–20 cm), do skrzynek balkonowych i mis.

Poznaj kwitnące rośliny pnące:

 

 

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (12)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.