Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Naparstnica wełnista

Digitalis lanata
Kategoria: Zioła,Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, wyprostowany
Wysokość: 60 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Naparstnica wełnista pochodzi z Europy Południowej oraz Turcji. Znana w wielu krajach świata, uprawiana również w Polsce. Przede wszystkim znana jest jako roślina lecznicza. Należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae).

Naparstnica wełnista - opis

Naparstnica wełnista to roślina dwuletnia o silnie wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Przeważnie osiąga od 60 do 100 cm wysokości. Łodyga jest dość gruba i silna, w górnej części pokryta drobnymi włoskami. Liście w pierwszym roku są lancetowate i wyrastają w postaci rozety. W drugim roku pojawia się dopiero łodyga i kwiaty. Wtedy liście stają się całobrzegie lub piłkowane, a na dolnej stronie blaszki liściowej lekko owłosione, zielone. Okres kwitnienia naparstnicy wełnistej przypada od czerwca do września. Zebrane w groniaste kwiatostany kwiaty są dość duże i zwisają w dół, mają kolor żółto-brązowy z lekkimi fioletowymi pasemkami, są grzbieciste, dwuwargowe. W miejscu kwiatów na jesień pojawiają się owoce - torebki jajowatego kształtu, które pękają wzdłuż. Wewnątrz nich znajduje się wiele małych, czarnych nasion. Naparstnica wytwarza palowy korzeń, który jest silnie rozgałęziony.
Roślina jest trująca. Zawarte w niej glikozydy powodują skurcz mięśnia sercowego.

Naparstnica wełnista - warunki uprawy

Naparstnica wełnista najlepiej czuje się w miejscach półcienistych. Całkowity cień powoduje zmniejszone kwitnienie, natomiast silne słońce poparzenia rośliny. Gleba powinna być żyzna, dość zwięzła i przewiewna. Nie sprzyja jej zasadowe pH podłoża, idealne będzie obojętne lub lekko kwaśne. Dość dobrze znosi mróz w naszym klimacie.

Naparstnica wełnista - pielęgnacja

Bardzo ważne w prawidłowej uprawie naparstnicy jest nawodnienie. Roślina nie lubi zalewania ani zastoisk wodnych, ale zwłaszcza w początkowym okresie wegetacji lubi regularne, dość obfite podlewanie. Wskazane jest także systematyczne odchwaszczanie rabat z naparstnicą. Roślina nie wymaga nawożenia. Łatwo rozmnaża się przez wysiew nasion na jesień lub wiosną.

Naparstnica wełnista - zastosowanie

Naparstnica wełnista znana jest przede wszystkim jako surowiec zielarski. Stosowana w leczeniu chorób serca. Jest także rośliną ozdobną. Ciekawe kwiaty dobrze prezentują się na rabatach wieloletnich czy jednorocznych. Naparstnica wełnista nadaje naszym ogrodom lekki, rustykalny klimat. Nadaje się również na kwiat cięty (cechuje ją dość duża trwałość).

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.