Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Nagietek lekarski

Calendula officinalis
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 25 cm - 75 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Nagietek lekarski pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, ale u nas doskonale się zadomowił i wpisał w krajobraz tradycyjnych ogrodów.

Nagietek lekarski – opis

Nagietek lekarski dorasta do 25–75 cm wysokości, ma lepkie, szorstko owłosione pędy. Liście dolne są szerokopłatkowe, górne lancetowate, siedzące i owłosione. Kwitnie od połowy czerwca aż do późnej jesieni. Koszyczki kwiatowe są pomarańczowe lub żółte (w różnych odcieniach). Odmiany różnią się też wysokością oraz zwartością pędów, budową kwiatów (pojedyncze, półpełne lub pełne) i ich wielkością (średnica  4- 10 cm).
W ofercie szkółkarskiej pojawiają się coraz nowe, atrakcyjne odmiany nagietka lekarskiego różniące się wysokością roślin, budową kwiatostanów i odpornością na choroby.

Nagietek lekarski – uprawa

Nie stwarza problemów. Wymaga stanowiska słonecznego, ale nie jest wybredny w stosunku do gleby, choć preferuje wapienne. Rozmnaża się go przez wysiew wprost do gruntu od kwietnia do końca czerwca. Nagietek zakwita po 8–10 tygodniach. Aby cieszyć się jego obecnością  aż do pierwszych przymrozków, należy podczas kwitnienia zasilać go kompostem oraz usuwać przekwitłe koszyczki kwiatowe. Łatwo się rozsiewa, więc jeśli pozostawimy na roślinach nasiona do osiągnięcia dojrzałości, w kolejnym sezonie nagietki pojawią się w różnych miejscach ogrodu. Wadą tej rośliny jest podatność na mączniaka.

Przeczytaj też: Nagietek lekarski – roślina jednoroczna. Uprawa nagietka w ogrodzie

Nagietek lekarski – zastosowanie

Nagietek lekarski to klasyka ogrodów wiejskich. Znakomicie komponuje się z innymi gatunkami na rabatach mieszanych, Często wysiewa się ją w ogrodach warzywnych uprawianych tradycyjnymi metodami, bo ma korzystny wpływ na inne gatunki.

Nagietek ma też działanie lecznicze (tylko płatki pomarańczowe): ułatwia gojenie ran, leczy stany zapalne, korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Jego intensywnie pomarańczowe kwiaty można wykorzystywać w kuchni, jako dodatek barwiący do ryżu czy ciasta, do sałatek, do herbaty.

Przeczytaj też: Nagietek lekarski - właściwości lecznicze i zastosowanie nagietka

Tekst: Anna Skórkowska
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.