Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Nachyłek dwubarwny

Coreopsis tinctoria
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 15 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, żółto-brązowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Nachyłek dwubarwny pochodzi prawdopodobnie z Ameryki Północnej. Można go spotkać także w Afryce zwrotnikowej i Ameryce Południowej. W Polsce roślina jest często uprawiana w przydomowych ogrodach. Należy do rodziny astrowatych (Asteracea). Inna nazwa nachyłek barwierski.

Nachyłek dwubarwny - opis

Nachyłek dwubarwny to roślina jednoroczna, która osiąga od 15 do 30 cm wysokości. Roślina ma wzniesiony pokrój, z czasem tworzy kępy. Na sztywnej, rozgałęzionej łodydze osadzone są zielone pierzaste liście.
Nachyłek dwubarwny kwitnie kwitnie od lipca do października. Kwiaty mogą być jednokolorowe w odcieniach żółtego lub dwukolorowe: żółte z brązową nasadą. Wyrastają na cienkich, wzniesionych pędach. Owoce nie odgrywają wartości ozdobnej (jesienią wydają one wiele małych, brunatnych nasion).
Ciekawa odmiana to 'Złoty Karzeł' o wysokości do 20 cm.

>>Przeczytaj też: Nachyłki – kwiaty na rabaty i do doniczki. Odmiany nachyłków o kolorowych kwiatach. ZDJĘCIA

Nachyłek dwubarwny - warunki uprawy

Nachyłek dwubarwny ma niewielkie wymagania glebowe. Lubi podłoże lekkie, przepuszczalne i umiarkowanie żyzne. Dobrze będzie sobie radzić nawet na podłożu piaszczystym. Stanowisko powinno być słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. Miejsca półcieniste lub cieniste zmniejszają obfitość kwitnienia. Roślina nie wymaga wysokiej wilgotności podłoża. Bardziej sprzyjają mu okresy suszy niż intensywnego deszczu.

Nachyłek dwubarwny - pielęgnacja

Nachyłek dwubarwny jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Roślina nie wymaga nawożenia, gdyż zmniejsza to kwitnienie, a zwiększa wzrost liści. Intensywne podlewanie również nie jest wskazane, często może prowadzić do chorób grzybowych. Należy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu.
Nachyłek rozmnaża się wegetatywnie przez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu, najlepiej w maju po pierwszych przymrozkach.

Nachyłek dwubarwny - zastosowanie

Nachyłek dwubarwny jest rośliną bardzo dekoracyjną, która nadaje rabacie lekkości i ożywia ją. Znakomicie pasuje do założeń naturalistycznych, rustykalnych, wiejskich. To doskonała roślina na kwietniki oraz jako uzupełnienie rabat bylinowych czy jednorocznych. Dobrze prezentuje się z roślinami o mniej intensywnych kolorach.

Poznaj inne nachyłki:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.