Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Mietelnik żakula

Kochia scoparia
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 30 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Mietelnik żakula jest rośliną jednoroczną z rodziny komosowatych Chenopodiaceae. Pochodzi z Europy Południowej i Azji Środkowej. Wyglądem nieco przypomina krzew jałowca, jest cały srebrzyście owłosiony. Łodyga mietelnika jest wzniesiona, prosta, silnie rozgałęziająca się. Roślina osiąga 30–150 cm wysokości. Liście są skrętoległe, niepodzielone, lancetowate, owłosione, płaskie, maja 3 nerwy. U odmian liście jesienią zabarwiają się na pomarańczowo lub czerwono.
Mietelnik kwitnie od lipca do października. Kwiaty są zielone, drobne, zebrane w kłosowate wiechowate kwiatostany. Owoce to jasnobrązowe, kanciaste orzeszki.

Rośnie dobrze w każdej glebie, musi być ona dostatecznie wilgotna. Wymaga słonecznego stanowiska. Stosuje się go na niskie żywopłoty, sadzi w grupach bądź pojedynczo. Nadaje się także do sadzenia w pojemnikach.

Mietelnik rozmnaża się przez nasiona wysiewane w IV–V bezpośrednio do gruntu. Po wzejściu roślin należy je przerwać pozostawiając w rozstawie 30 x 50–80 cm.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.