Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Miesiącznica roczna = Miesięcznica roczna = Srebrniki Judasza

Lunaria annua
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: do 15 cm
Barwa liści/igieł: wzniesiony
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Miesiącznica roczna, zwana też potocznie srebrnikami Judasza, pochodzi z południowo-wchodniej części Europy. Jest traktowana jako roślina jednoroczna lub dwuletnia. Dorasta do około 1 m wysokości, jej pędy są wzniesione, lekko owłosione, u góry rozgałęzione. Liście rośliny mają sercowaty kształt i są ząbkowane.

 

Judaszowe srebrniki (srebrniki Judasza) -  ozdobne owoce

 

Miesiącznica roczna, zwana  także judaszowymi srebrnikami, kwitnie od maja do lipca. Jej drobne i niepozorne, fioletowe lub białe kwiaty są zebrane w grona. Kwiaty przyjemnie pachną.

Ozdobą miesiącznicy są jednak przede wszystkim pojawiające się od sierpnia dekoracyjne owoce (łuszczyny) o eliptycznym kształcie, o długości 4–9 cm i szerokości do 3 cm, ze srebrzyście połyskującą przegrodą nasienną, wyglądem przypominają monety (stąd nazwa: srebrniki).

 

Miesiącznica roczna - uprawa

 

Miesięcznicę roczną najlepiej uprawiać w glebie żyznej, próchniczej, umiarkowanie wilgotnej bądź wilgotnej, o odczynie zbliżonym do obojętnego, choć poradzi sobie także na gorszym podłożu. Jeśli jednak ziemia jest zbyt sucha, to trzeba pamiętać o podlewaniu roślin. Stanowisko dla miesiącznicy powinno być półcieniste bądź słoneczne.

Uprawiając miesiącznicę jako roślinę jednoroczną nasiona wysiewa się w marcu–kwietniu w inspekcie, ale częściej srebrniki Judasza uprawia się jako roślinę dwuletnią i wtedy wysiewa się nasiona w czerwcu–lipcu na rozsadniku, a jesienią wysadza na miejsce stałe w rozstawie 25x30 cm. Miesiącznica roczna bardzo łatwo się rozsiewa. Miesięcznica jest rośliną mrozoodporną.

 

Miesiącznica - zastosowanie

 

Miesięcznicę roczną uprawia się przede wszystkim na suche bukiety, ale może być także sadzona na rabatach bylinowych bądź przy krzewach. Doskonale nadaje się do ogrodów w stylu wiejskim.

>>Przeczytaj też: Kwiaty na suche bukiety. ZDJĘCIA suchych bukietów

Tekst: Magdalena Michalak
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.