Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Lwia paszcza = wyżlin większy

Antirrhinum majus
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, pomarańczowa, żółta, różowa, wielobarwna, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wyżlin większy, zwany lwią paszczą, jest rośliną jednoroczną, pochodzącą z Europy Południowej i Afryki Północnej. Roślina ma wzniesione pędy długości od 20 cm do 80 cm i lancetowate, całobrzegie liście.

Kwiat lwia paszcza

Wyżlin większy kwitnie w lipcu i sierpniu. Kwiaty lwiej paszczy mają charakterystyczną budowę: korona jest zrośnięta do połowy długości, potem dzieli się na dwie wargi – górna szeroką, wyraźnie dwuczęściową, a dolną rozdętą i wzniesiona. Pojedyncze kwiaty są zebrane w gęste grona na szczycie łodygi. Kwiaty lwiej paszczy mają różne barwy – od białej, przez rozmaite odcienie żółtej, pomarańczowej, łososiowej, różowej i czerwonej, aż do bordowej (brakuje jedynie kwiatów niebieskich), niekiedy są dwubarwne albo wielobarwne.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty

Lwia paszcza uprawa

Wyżlin większy wymaga gleby żyznej, próchnicznej, wilgotnej. Stanowisko powinno być słoneczne.
Wyżlin większy rozmnaża się przez nasiona wysiewane do skrzynek od lutego do początku kwietnia i przetrzymuje w ciepłym pomieszczeniu. Siewki lwiej paszczy rosną powoli. Aby rośliny były duże i silne, siewki należy je przepikować, np. do doniczek torfowych. Rośliny można wysadzać na miejsce stałe na początku lub w połowie maja. W zależności od wysokości roślin stosujemy rozstawę 15–20 x 30 cm.

Wyżlin większy zastosowanie

Zastosowanie lwiej paszczy zależy od wysokości roślin: odmiany niskie nadają się np. na kwietniki dywanowe, obwódki, do skrzynek balkonowych i pojemników, natomiast odmiany o średniej wysokości można wysadzić na rabaty, natomiast odmiany wysokie najlepiej nadają się na kwiat cięty.

Poznaj inne kwitnące rośliny jednoroczne:

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.