Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Lobelia przylądkowa

Lobelia erinus
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwisający, kępiasty
Wysokość: 10 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, niebieska, różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Lobelia erinus – opis

Lobelia przylądkowa jest rośliną jednoroczną pochodzącą z Afryki Południowej. Ta bardzo popularna w ogrodach roślina osiąga 10–25 cm wysokości, ma cienkie, gładkie i silnie rozgałęzione pędy. Jej liście są małe, lancetowate, gładkie, lekko błyszczące.
Małe, osadzone na szczytach pędów kwiaty, w zależności od odmiany mają barwę białą, różową (nawet purpurową) lub niebieską w różnych odcieniach.

Lobelia przylądkowa – odmiany

Odmiany lobelii w zależności od siły wzrostu i pokroju dzieli się na 3 grupy: silnie rosnące (mają 20–25 cm wysokości), niskie i zwarte (tzw. compacta oraz pumila), o pędach zwisających (tzw. pendula).

Lobelie – kwiaty

Lobelia erinus kwitnie obficie od początku VI do późnej jesieni. Od początku kwitnienia należy podlewać ją nawozem płynnym, najlepiej przeznaczonym do roślin kwitnących. Przed posadzeniem roślin warto podłoże wymieszać z wolno działającym nawozem otoczkowanym.

Lobelia rabatowa

Lobelia stroiczka w ogrodach najczęściej sadzona jest jako roślina obwódkowa oraz w grupach roślin jednorocznych. Jest również jedną z najpopularniejszych roślin sadzonych w pojemnikach, donicach, misach oraz skrzynkach balkonowych – nadaje się do tego znakomicie. Wysadza się ją do gruntu i wystawia na zewnątrz posadzoną w pojemnikach w drugiej połowie maja.
Na rabatach wysadza się w rozstawie 10–15 cm x 15–20 cm. Przekwitające i podsychające rośliny można w sierpniu przyciąć, kilkakrotnie podlać i zasilić nawozami płynnymi do roślin kwitnących, a zakwitną powtórnie.

Lobelia – pielęgnacja

Wymaga gleby średnio żyznej, dobrze uprawionej, lekko wilgotnej i słonecznego stanowiska. Podczas długotrwałych opadów roślina traci swoje walory zdobnicze (niszczą się kwiaty). Należy pilnować, aby gleba, w której rośnie lobelia, nigdy się nie przesuszyła. Chociaż lobelia lubi wilgoć, nie toleruje stojącej wody, dlatego gdy sadzimy ją w doniczkach nie wolno zapomnieć o dobrym drenażu.

Lobelia nasiona – kiedy wysiewać

Lobelię rozmnaża się przez nasiona wysiewane w II–III do skrzynek inspektowych, które umieszcza się w ciepłym miejscu, najlepiej na parapecie okna. Po dwóch tygodniach nasiona powinny wykiełkować. Pikowanie lobelii można wykonać gdy sadzonki mają po dwa listki. Wtedy pikuje się je do większych pojemników. Rozsadę wysadza się na miejsce stałe w maju.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.