Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Lewkonia letnia

Matthiola incana
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: liliowa, kremowa, żółta, różowa, bordowa, czerwona, biała, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Lewkonie to urocze i pięknie pachnące kwiaty rabatowe, które dość często spotyka się w przydomowych ogrodach.

Lewkonie – kwiaty

Lewkonia należy do rodziny kapustowatych, dlatego trzeba pamiętać, aby nie sadzić ich na stanowiskach zajmowanych wcześniej przez inne kapustne.
Lewkonie w naszym kraju uprawia się jako rośliny jednoroczne z siewu lub z rozsady. Znane jest około 50 gatunków lewkonii, z których znaczenie uprawowe ma lewkonia letnia oraz lewkonia długopłatkowa (dwuroga lub dwurożna), popularnie zwana maciejką.

Lewkonia letnia – opis

Lewkonia letnia ma dość grube pędy i spore, jasnozielone, owalne liście. Forma wyjściowa tej rośliny charakteryzuje się pojedynczymi kwiatami, zebranymi na szczycie pędu w kłosowe kwiatostany, ale prace hodowlane doprowadziły do utworzenia mnóstwa przepięknych odmian o pełnych kwiatach w rozmaitych kolorach (białe, kremowe, żółte, liliowe, czerwone, różowe, fioletowe, bordowe). Wyróżnia się wśród nich odmiany wielopędowe, doskonałe na rabaty oraz jednopędowe, idealne na kwiat cięty (w wazonie dłużej utrzymują świeżość, jeśli zostaną w nim umieszczone razem z korzeniami). Wysokość roślin również uzależniona jest od odmiany, dlatego lewkonie letnie mogą dorastać zarówno do około 20 cm, jak i do ponad pół metra.
Lewkonia letnia najlepiej rośnie w glebach żyznych, próchniczych, koniecznie bogatych w wapń. Należy uprawiać ją na stanowisku słonecznym, a podłoże stale utrzymywać wilgotne.

Lewkonia uprawa z nasion

Nasiona lewkonii wysiewa się wczesną wiosną np. do skrzynek w przepuszczalne podłoże. Wyrosłe z nasion siewki należy przepikować, najlepiej do małych doniczek. Sadzonki wysadzamy do gruntu w maju, w rozstawie około 40 cm. Wysadzone rośliny należy systematycznie odchwaszczać.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.