Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kroplik ogrodowy

Mimulus hybridus
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: dużo
Pokrój: płożący, wzniesiony
Wysokość: 15 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, pomarańczowa, wielobarwna, biała, fioletowa, żółta, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kroplik ogrodowy pochodzi z Północnej Ameryki, prawdopodobnie z Kalifornii, można go spotkać w całej Europie Południowej. W Polsce znany jest od 1824 roku. Należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Inna nazwa to kroplik tygrysi lub figlarz.

Kroplik ogrodowy - opis

W swoim naturalnym środowisku kroplik ogrodowy uznawany jest za krótkowieczną bylinę lub krzew, jednak w naszym klimacie uprawia się go w gruncie jako roślinę jednoroczną albo jako pokojową roślinę doniczkową, gdyż wytrzymuje ona maksymalnie niewielkie obniżenie temperatury poniżej zera st. C. Łodyga kroplika ogrodowego - w zależności od odmiany - może być wzniesiona, rozgałęziona albo lekko płożąca w dolnej części.

Kroplik dorasta do 15-30 cm wysokości. Liście są okrągłe, ząbkowane, zielone. Główna ozdobą rośliny są kwiaty. Okres kwitnienia przypada od maja do lipca. Kwiaty są dwuwargowe, w różnych kolorach: różowe, czerwone, żółte, pomarańczowe, fioletowe, bordowe czy nawet białe. Istnieją także odmiany o kwiatach wielobarwnych, nakrapianych bądź cieniowanych. Na rynku przeważnie sprzedawane są mieszanki odmianowe, dlatego ciężko trafić na konkretną odmianę. Kwiaty na roślinie są dość krótko, następnie więdną i zasychają. Jednak czasami w sprzyjających warunkach udaje im się zawiązać i porozsiewać nasiona (podłużne, brązowe). Kroplik może przezimować w gruncie, jeżeli wyda rozetę potomną, która na zimę będzie okryta (taka możliwość istnieje tylko podczas łagodniej zimy).
Ciekawe odmiany kroplika ogrodowego:

  • 'Wisley Red' – odmiana bardzo niska, o krwisto czerwonych kwiatach,
  • 'Hose in Hose' – odmiana o kwiatach oliwkowych z podwójną koroną.

Kroplik ogrodowy - warunki uprawy

Do obfitego kwitnięcia roślina potrzebuje stanowiska ciepłego i słonecznego lub półcienistego. W naszym klimacie zdecydowanie woli miejsca półcieniste z wystawą wschodnią. Nie lubi przymrozków, dlatego w gruncie bardzo często przemarza. Lubi podłoże średnio żyzne, przewiewne oraz stale wilgotne, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo niekorzystnie wpływają na roślinę długotrwałe okresy suszy. Kroplik jest dość delikatny, często jest atakowany przez choroby grzybowe oraz ślimaki, które szybko doprowadzają do zamierania rośliny.

Kroplik ogrodowy - pielęgnacja

Na dobry rozwój kroplika ogrodowego korzystnie wpływa zasilanie kompostem - taki zabieg wystarczy przeprowadzić raz do roku z powodzeniem wystarczy. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu, gdy mamy do czynienia z długotrwałą suszą.
Najlepsze podłoże do uprawy doniczkowej kroplika to 1/3 ziemi gliniastej, którą dopełniamy kompostem. Warto roślinę okrywać na zimę lub przenosić doniczki do domu na okres zimowy. Gdy roślina kończy masowe kwitnienie, przycina się ją około 5 cm pod kwiatami. Dzięki temu zaczną rozwijać się pąki śpiące i roślina może ponownie zakwitnąć.
Kroplik rozmnaża się przez wysiew nasion (są wyjątkowo drobne!).

Kroplik ogrodowy - zastosowanie

Ze względu na niewielką wysokość, kroplik idealnie sprawdzi się na obwódki oraz na jednoroczne i wieloletnie rabaty. Ze względu na to, że lubi środowisko wilgotne, można go sadzić w sąsiedztwie oczek wodnych. Dzięki wielobarwnym kwiatom jest świetną ozdobą ogrodu. Na rabatach warto łączyć go z roślinami o bardziej jednolitej i spokojnej barwie, aby uniknąć efektu pstrokacizny.
Kroplik ogrodowy dobrze sprawdza się także jako sezonowa roślina doniczkowa na balkon, taras czy domowy parapet.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.