Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Krokosz barwierski

Carthamus tinctorius
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Krokosz barwierski to niezwykle dekoracyjna roślina, pochodząca z Indii oraz z Bliskiego Wschodu. W Polsce zaczęła być znana w latach 50-tych ubiegłego wieku. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Inna nazwa stosowana np. w Chinach to Hong Hua. To jedna z najstarszych roślin uprawianych w historii ludzkości (girlandy z kwiatów krokosza znaleziono w grobowcu Tutenchamona).

Krokosz barwierski - opis

Krokosz barwierski jest rośliną jednoroczną, zielną. Często mylona jest z ostem. Przyjmuje wzniesiony pokrój i osiąga od 30 do 130 cm wysokości. Łodyga jest smukła, błyszcząca, jasnożółta, a liście nieduże, soczyście zielone, lancetowate, kolczaste na brzegu blaszki liściowej, ostro zakończone. Już same liście pełnią funkcję ozdobną.
Krokosz barwierski kwitnie od lipca do września. Kwiaty są rurkowate, zebrane w główkowate kwiatostany. Przyjmują barwę pomarańczowożółtą lub czerwonopomarańczową. Początkowo zakwitają koszyczki na pędzie głównym, następnie na pędach bocznych. Na jesieni w miejsce kwiatów pojawiają się owoce - brązowożółte niełupki, w których znajdują się nasiona.
Krokosz ma cienki i wrzecionowaty korzeń, jednak rozgałęzia się on na tyle mocno, że dobrze stabilizuje roślinę w podłożu.

Krokosz barwierski - warunki uprawy

Roślinie niezwykle sprzyja słoneczne stanowisko, w miejscach półcienistych lub cienistych słabo kwitnie i słabo się wybarwia. Lubi glebę żyzną, przewiewną i umiarkowanie wilgotną, o obojętnym odczynie. Wytrzymuje przymrozki do -4 st. C. Jest dość wrażliwa na zalewanie - to typowa roślina na tereny suche i ciepłe. Słabo rośnie na glebach zwięzłych, podmokłych i mało przewiewnych. Przy dużej wilgotności koszyczki kwiatowe szybko są porażane przez choroby grzybowe.

Krokosz barwierski - pielęgnacja

Krokosz barwierski nie wymaga specjalistycznych zbiegów pielęgnacyjnych. W naszym klimacie nawet bez nawożenia radzi sobie bardzo dobrze. Jeśli zależy nam na wyjątkowo obfitym kwitnieniu, można na wiosnę zastosować zasilanie nawozem wieloskładnikowym. Jeżeli dość długo nie występują opady, zwłaszcza w okresie kwitnienia, dobrze regularnie podlewać roślinę, ale jej nie zalewać.

Krokosz rozmnaża się przez wysiew nasion wprost do gruntu - można to zrobić już w kwietniu, jednak nie zapominajmy że wtedy mogą jeszcze występować przymrozki i wschody mogą przemarznąć. Dlatego dobrze mieć w zapasie kilka sadzonek w doniczce.

Krokosz barwierski - zastosowanie

Krokosz barwierski to znakomita roślina na rabaty - nadaje im lekko orientalny charakter. Nadaje się także na kwiat cięty, który można także zasuszyć.

Krokosz ma również zastosowanie w przemyśle spożywczym - z jego owoców uzyskuje się olej. Ekstrakty z kwiatów krokosza stosuje się w przemyśle farmaceutycznym, a barwniki uzyskiwane z tej rośliny są bardzo cennym produktem do barwienia tkanin.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.