Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kosmos siarkowy

Cosmos sulfureus
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 60 cm - 90 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kosmos siarkowy pochodzi z Meksyku i Brazylii. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W Polsce - ze względu na klimat - uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Inna nazwa rośliny to onętek siarkowy.

Kosmos siarkowy - opis

Kosmos siarkowy tworzy silnie rozgałęzione pędy, przyjmuje pokrój wzniesiony i zwarty. Osiąga od 60 do 90 cm wysokości. Zielone liście są nieduże, podwójnie pierzaste, zebrane w odziomkowe rozety.
Kosmos siarkowy kwitnie obficie od końca lipca lub początku sierpnia do października. Kwiaty są pomarańczowe lub żółte. Jesienią w miejsce kwiatów pojawiają się owoce: brązowe niełupki wrzecionowatego kształtu, w których wnętrzu znajdują się nasiona.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty

Kosmos siarkowy - warunki uprawy

Kosmos siarkowy jest dość łatwy w uprawie. Preferuje miejsca słoneczne, ciche, wolne od przeciągów. Wystarczy, aby podłoże było przepuszczalne, średnio żyzne i umiarkowanie wilgotne. Jest to roślina wyjątkowo ciepłolubna, źle znosi przymrozki i drastyczne zmiany temperatur. Dość dobrze radzi sobie z okresowym brakiem wody.

Kosmos siarkowy - pielęgnacja

Kosmos siarkowy dość szybko się rozrasta i łatwo sam rozsiewa, dlatego dbajmy o regularne usuwanie go z miejsc niepożądanych. Lubi wzmacnianie nawozem mineralnym wieloskładnikowym, zwłaszcza w okresie wiosennym. Roślinę rozmnaża się przez nasiona.

Kosmos siarkowy - zastosowanie

Kosmos siarkowy często wykorzystywany jest na kwiatowych rabatach. Ładnie wygląda wysiany wzdłuż ścieżek czy na skalniakach. Najlepiej prezentuje się w grupie. To dobre towarzystwo dla wysokich kwiatów. Jednak nie wszystkie rośliny chcą obok niego rosnąć, gdyż kosmos szybko czerpie wartości odżywcze z podłoża.
Nadaje się do uprawy w pojemnikach i na kwiat cięty (długo zachowuje trwałość, można z niego tworzyć naturalne bukiety).

Poznaj inne kwitnące rośliny jednoroczne wysiewane do gruntu:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.