Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Kosmos podwójnie pierzasty

Cosmos bipinnatus
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 80 cm - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kosmos podwójnie pierzasty jest rośliną jednoroczną z rodziny złożonych (Compositae). Pochodzi z Meksyku, ma wzniesione i rozgałęzione pędy o wysokości od 80 do 120 cm.

Kosmos kwiat

Kosmos podwójnie pierzasty kwitnie od od lipca do października. Ma duże koszyczki (średnicy 8–10 cm), ciemnoróżowe kwiaty języczkowe są osadzone w jednym okółku, kwiaty rurkowe są żółte.

W uprawie znajdują się liczne odmiany kosmosu, różniące się terminem kwitnienia, wysokością, wielkością koszyczków oraz barwą kwiatów języczkowych, które mogą być białe, różowe, czerwone, karminowe w różnych odcieniach, często z kontrastowo zabarwioną nasadą, tworzącą jakby pierścień wokół żółtej tarczy kwiatów rurkowych.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty

Kosmos podwójnie pierzasty uprawa i zastosowanie

Kosmos podwójnie pierzasty dobrze rośnie na glebie średnio żyznej i słonecznym stanowisku. Jest to roślina mało wymagająca, ale wrażliwa na przymrozki.
W ogrodach sadzi się ja na dużych rabatach, w grupach na trawnikach, nadaje się także na kwiat cięty.

Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane do półciepłego inspektu w kwietniu. Na miejsce stałe wysadza się rośliny w maju w rozstawie 40 x 50 cm. Nasiona również można wysiewać w połowie maja bezpośrednio do gruntu, rośliny wówczas zakwitną później.

Poznaj inne kwitnące rośliny jednoroczne wysiewane do gruntu:

 

 

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.