Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Kocanka włochata = kocanki włochate

Helichrysum petiolare
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: pstra, srebrzystoszara, żółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowobiała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kocanka włochata to roślina wieloletnia (pochodzi z ciepłych rejonów świata: Afryka), jednak ze względu na całkowity brak mrozoodporności w naszym klimacie, traktowana jako roślina jednoroczna. Wprawdzie niekiedy udaje się kocankę przetrzymać w warunkach domowych do następnego sezonu, ale nie zawsze zachowuje ładny i atrakcyjny wygląd.

 

Kocanka włochata zwisająca - odmiany

 

Głowne walory ozdobne kocanki włochatej to płożące się lub zwisające pędy, gęsto pokryte niewielkimi, całkowicie owłosionymi, owalnymi liśćmi. W zależności od odmiany liście mogą mieć barwę:

  • srebrzysto-szarą: 'Blue Green Leaved' = 'Silver' – o najbardziej intensywnym wzroście,
  • zielono-żółtą: 'Bicolour Yellow Green Leaved' = 'Rondello',
  • jasnożółtą: 'Golden Leaved', o zwartym pokroju i słabym wzroście.
>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze rośliny balkonowe zwisające

 

 

Kocanki włochate

 

Kocanka włochata dorasta - w zależności od odmiany - do wysokości 30-60 cm. To znakomita roślina balkonowa. Doskonale sprawdzają się w różnych kompozycjach doniczkowych, wypełniając wszystkie wolne przestrzenie. Niektóre kocanki włochate można również sadzić na rabatach ('Silver'), jako sezonowe rośliny okrywowe.

 

Kocanka uprawa

Kocanki włochate najlepiej rosną na stanowisku słonecznym i ciepłym, gdyż w cieniu mają tendencję do wyciągania pędów i są bardziej podatne na choroby. Najodpowiedniejsza dla nich ziemia powinna być dość żyzna, przepuszczalna i stosunkowo wilgotna. Preferowany odczyn podłoża obojętny lub lekko kwaśny.
Kocanka włochata nie lubi zalewania (gniją im korzenie) ani przesuszania (liście szybko więdną). Kocankę włochatą rozmnaża się za pomocą wierzchołkowych sadzonek pędowych, pobieranych i ukorzenianych na przedwiośniu (z roślin przetrzymywanych w pomieszczeniach). Kocanki włochate niekiedy zakwitają, ale ich kwiaty nie mają wartości dekoracyjnej.

 

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.