Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Kleome ciernista

Cleome spinosa
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kleome ciernista jest bujnie rosnącą rośliną jednoroczną z rodziny kaparowatych Capparaceae. Pochodzi z Ameryki, dorasta do 150 cm wysokości. Roślina pokryta jest włoskami, jej pędy są silnie rozgałęzione i obficie ulistnione, a kwiaty pachnące, zebrane w luźne grona.

Kleome kwitnie długo: od lipca do jesieni. Jej oryginalne pachnące kwiaty są zebrane na wierzchołkach pędów w luźne grona (pędy kwiatostanowe mają od 80 do 120 cm wysokości). Kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe w różnych odcieniach.

Roślina ta dobrze rośnie na glebach żyznych, niezbyt wilgotnych oraz na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Konieczne jest regularne nawożenie, natomiast podlewać należy mało.
Polecana jest przede wszystkim do sadzenia w grupach, ale można ją także uprawiać na kwiat cięty (w wazonie kwiaty zachowują trwałość do 14 dni).

Kleome rozmnaża się przez nasiona wysiewane w marcu w szklarni, inspekcie lub w mieszkaniu (na parapecie okiennym) do doniczek wypełnionych ziemią piaszczystą. Nasiona należy tylko przycisnąć, nie przykrywać ziemią i aż do wschodów utrzymywać równomierną wilgotność. Po 3–4 tygodniach nasiona powinny skiełkować. Następnie siewki przesadza się pojedynczo do doniczek i ustawia w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Na miejsce stałe sadzić można dopiero w drugiej połowie maja w odstępach co 50 cm. Można również wysiewać wprost do gruntu do końca kwietnia.

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.