Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Goździk chiński = cesarski

Dianthus chinensis
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 15 cm - 45 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Goździk chiński – opis

Goździk chiński jest rośliną jednoroczną z rodziny goździkowatych Caryophyllaceae. Pochodzi z Chin. Goździki chińskie osiągają od 15 do 45 cm wysokości, mają gładkie, częściowo płożące się, górą wzniesione i rozgałęzione pędy i lancetowate, wąskie liście.

Goździki chińskie – kwiaty

Goździki kwitną od lipca do późnej jesieni. Na rynku dostępnych jest wiele odmian różniących się wielkością i barwą kwiatów oraz wysokością roślin. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne o średnicy od 3 nawet do 10 cm. Są osadzone pojedynczo lub po 2–3 na szczycie łodygi. Mogą być białe, różowe, czerwone, szkarłatne, ciemnowiśniowe w różnych odcieniach, czasem mają rysunek na płatkach, „oczko” lub obrzeżenie. Płatki na brzegach bywają ząbkowane lub głęboko wcinane.

Goździk chiński – uprawa

Goździk wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej i słonecznego stanowiska. Sadzi się go w ogrodach na kwietnikach. Nadaje się także na kwiat cięty.
Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane w marcu–kwietniu do ciepłego inspektu. Siewki wymagają pikowania. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w rozstawie 30 x 20–25 cm.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.