Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Gazania lśniąca

Gazania × splendens
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Gazania lśniąca jest rośliną jednoroczną z rodziny złożonych (Compositae). Jest mieszańcem powstałym w wyniku skrzyżowania kilku gatunków pochodzących z Afryki Południowej.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty

Gazania lśniąca opis

Gazania ma silnie skrócone, rozgałęzione, u dołu płożące pędy, zakończone pękiem wzniesionych liści 5–15 cm długości. Każdy pęd zakończony jest koszyczkiem kwiatowym osadzonym na długiej szypułce. Z kątów liści pędów głównych wyrastają pędy drugiego rzędu, które rozgałęziają się dalej. Liście są wydłużone, pod spodem biało, kutnerowato owłosione, na wierzchu mają szorstkie włoski.

 

Gazania kwiat

 

Gazania lśniąca kwitnie od końca czerwca do późnej jesieni. Kwiaty otwierają się wyłącznie w pełnym słońcu, w dni pochmurne i dżdżyste koszyczki są zamknięte.
Koszyczki kwiatowe mają 8 cm średnicy, złożone są z barwnych kwiatów języczkowych osadzonych w 1–3 brzeżnych okółkach oraz z żółtych kwiatów rurkowych zajmujących środek kwiatostanu. Kwiaty języczkowe są żółte, pomarańczowe, różowe lub miedziano-szkarłatne, mają u nasady czarną lub brunatną plamę, na której znajduje się poprzeczna, wąska, żółta plamka lub kreska.

 

Gazania uprawa

Gazania lśniąca wymaga gleb żyznych, próchniczych, nie przenawożonych oraz słonecznego stanowiska.
Stosuje się ją na obwódki kwietników, rabaty, do ogródków skalnych, na murki, skarpy. Przekwitające kwiatostany należy ścinać, gdyż dojrzewające nasienniki nie są dekoracyjne. Rośliny nadają się również na kwiat cięty

 

 

Gazania rozmnażanie

 

Gazanię rozmnaża się przez nasiona wysiewane w lutym–marcu do skrzynek w szklarni. Siewki pikuje się do inspektu lub do doniczek torfowych. Do gruntu wysadza się w drugiej połowie maja, po ostatnich przymrozkach, w rozstawie 30 x 25 cm.

>>Przeczytaj też: Kwitnące rośliny jednoroczne uprawiane w siewu i z rozsady

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.