Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Firletka kwiecista

Silene coronaria
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 60 cm - 90 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, ciemnoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Firletka kwiecista pochodzi z Południowej części Azji oraz Europy. W Polsce jest popularna już blisko od 500 lat, uznawano ją nawet za roślinę magiczną. Należy do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Inna nazwa firletka wieńcowa.

>> Przeczytaj też: Czerwone kwiaty w ogrodzie - najpopularniejsze rośliny ogrodowe kwitnące na czerwono

Firletka kwiecista - opis

Firletka kwiecista to roślina wieloletnia, jednak przeważnie uprawiana jest jako roślina dwuletnia lub trzyletnia. Ma kępiasty, wzniesiony pokrój. Przeważnie osiąga od 60 do 90 cm wysokości. Jej pędy są silnie rozgałęzione w kolorze szarozielonym. Liście są średniej wielkości, jajowate do lancetowatych, szarozielone. Cała roślina pokryta jest drobnym, szarym kutnerem. Okres kwitnienia przypada od lipca do sierpnia. Czerwone kwiaty umieszczone są na wierzchołkach pędów w luźnych kwiatostanach, standardowo mają 2-3 cm. Spotyka się firletki kwieciste o kwiatach różowych lub białych. Owoce to torebki zawierające małe nasiona. Roślina jest dość ekspansywna i bardzo często sama się rozsiewa. Firletka jest chętnie odwiedzana przez owady, jest silnie miododajna.

Ciekawe odmiany firletki kwiecistej:

  • Alba’ – odmiana o białych kwiatach,
  • Angle’s Blush – odmiana, której płatki są od brzegu białe a od środka różowe.

Firletka kwiecista - warunki uprawy

Firletka kwiecista będzie z powodzeniem rosła zarówno w słońcu, jak i półcieniu. Bardzo lubi podłoże piaszczyste, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe. Należy zadbać o drenaż w podłożu, ponieważ roślina nie lubi stać w wodzie. Z powodzeniem znosi krótkotrwałą suszę. Jest w pełni mrozoodporna.

Firletka kwiecista - pielęgnacja

Firletka kwiecista nie wymaga nawożenia. Jeśli chcemy uprawiać ją jako roślinę trzyletnią - w drugim roku po kwitnieniu pędy najlepiej jest przyciąć. Gdy decydujemy się na uprawę dwuletnią - po kwitnieniu wyrywamy ją z korzeniami. Rozmnaża się przez wysiew nasion.

Firletka kwiecista - zastosowanie

Firletka kwiecista sprawdzi się w ogrodach przydomowych. Bardzo ładnie wygląda w towarzystwie np. goździków. Nadaje się do ogrodów na dachach, do uprawy na obrzeżach ścieżek czy na skalniakach. Nadaje rabatom naturalistyczny charakter.

Poznaj też inne firletki:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.