Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Eszolcja kalifornijska

Eschscholtzia californica
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł:
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Eszolcja kalifornijska jest rośliną jednoroczną z rodziny makowatych Papaveraceae. Pochodzi z Kalifornii. Tworzy pomarańczowo zabarwiony korzeń palowy. Pędy mają 30–50 cm wysokości, są silnie rozgałęzione, soczyste, gładkie, z sinawym nalotem. Pierzastodzielne liście o sinoniebieskozielonej barwie są osadzone na długich ogonkach.

Jeśli eszolcja wysiana została jesienią, to zakwitnie w końcu maja, natomiast gdy nasiona wysieliśmy wiosna, to kwiaty pojawią się pod koniec czerwca lub na początku lipca i pozostaną na roślinie aż do jesieni. Kwiaty o średnicy 5–8 cm mają cztery płatki, są osadzone pojedynczo na wzniesionych długich szypułkach. Kielichy kwiatowe odpadają przy rozwijaniu się kwiatów, pozostawiając niewielką, okrągłą tarczkę z brzegami lekko wywijającymi się ku dołowi. Kwiaty mogą być białe, żółte, pomarańczowe i karminowe w różnych odcieniach. Otwierają się tylko podczas słonecznej pogody (między godziną 10.00 a 16.00).

Eszolcja wymaga gleby lekkiej, piaszczystej, dość suchej i słonecznego stanowiska.
Obsadza się nią rabaty, a z niskich odmian tworzy się obwódki na kwietnikach bądź kompozycje w skrzynkach balkonowych.

Eszolcję rozmnaża się przez nasiona wysiewane wprost do gruntu jesienią – pod koniec września lub wiosną – w marcu. Po wzejściu siewki przerywa się pozostawiając rośliny co 15–20 cm.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.