Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Emilia szkarłatna

Emilia coccinea
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, wyprostowany
Wysokość: 40 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: szkarłatnopomarańczowa, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Emilia szkarłatna pochodzi z Afryki, w Polsce można ją spotkać raczej tylko w zbiorach kolekcjonerskich bądź w Ogrodach Botanicznych. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Emilia szkarłatna - opis

Emilia szkarłatna jest rośliną jednoroczną o wzniesionym, wyprostowanym pokroju i rozgałęzionych pędach. Osiąga od 40 do 60 cm wysokości. Tworzy rozetę dużych, zielonych liści o wydłużonym kształcie. Okres kwitnienia emilii trwa od czerwca aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. Osadzone na szczytach ubogo ulistnionych pędów koszyczkowate kwiatostany złożone są z pomarańczowych lub szkarłatnopomarańczowych kwiatów.

Pomarańczowe kwiaty w ogrodzie – jakie rośliny kwitną w ogrodzie na pomarańczowo >>>

Emilia szkarłatna - warunki uprawy

Emilia szkarłatna najlepiej czuje się w miejscu słonecznym, osłoniętym od przeciągów. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i lekko kwaśne. Emilia dość dobrze radzi sobie z suszą. Jednak w okresie kwitnienia woda jest jej bardzo potrzebna - tylko wtedy może wydać jak najwięcej kwiatów, które są główną ozdobą. Niestety, emilia jest wrażliwa na przymrozki nie zimuje w gruncie i jest uprawiana jako roślina jednoroczna.

Emilia szkarłatna - pielęgnacja

Emilia szkarłatna nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy pamiętać, by rabatę z rośliną regularnie podlewać. Roślina rozmnaża się przez wysiew nasion, w inspekcie można ją wysiać już w marcu.

Emilia szkarłatna - zastosowanie

Emilia szkarłatna najlepiej wygląda w grupie. Ze względu na intensywny kolor kwiatów bardzo dobrze prezentuje się z roślinami o kolorze kwiatów zdecydowanie bardziej stonowanym. Kwiatostany emilii nadają się na kwiat cięty. Ponadto bardzo dobrze się suszą, dlatego z powodzeniem można wykorzystywać je w suchych kompozycjach.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.