Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Dziewanna ogrodowa

Verbascum x hybridum
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój: strzelisty
Wysokość: 80 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dziewanna ogrodowa należy do rodziny trędnikowatych (Scrophulariaceae). W Polsce występuje w stanie dzikim.

Dziewanna ogrodowa - charakterystyka

Dziewanna ogrodowa jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku wytwarza gęstą niską rozetę liściową, z której w następnym sezonie wyrasta wysoki, silny, wyprostowany pęd, wysokości 100-130 cm (niekiedy nawet osiąga do 180 cm). Liście pokryte gęstym srebrzystym kutnerem (włoskami) u podstawy rośliny są duże, wyżej coraz mniejsze. Żółte kwiaty rozwijają się kolejno, zaczynając od najniższych na pędzie.

Dziewanna ogrodowa – uprawa

Dziewanna ogrodowa najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej, ubogiej w składniki pokarmowe (nawet na piasku), w miejscach ciepłych i dobrze nasłonecznionych. Źle znosi ciężką, żyzną glebę - wtedy rośnie gorzej i słabo kwitnie, może też chorować.
Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion. Trzeba pamiętać, że dziewanna sama łatwo się rozsiewa, więc jeśli nie chce się utracić kontroli nad kompozycją ogrodu, należy usuwać pędy kwiatowe jeszcze przed zawiązaniem nasion.

Dziewanna ogrodowa – zastosowanie

Dziewanna to jeden z niewielu gatunków, które tak dobrze tolerują niedostatek wody i palące słońce. Wysokie strzeliste pędy sprawiają, że dominuje ona w każdej kompozycji. Nadaje się do ogrodów zakładanych na piasku i żwirowych. Sprawdza się też w sąsiedztwie nowoczesnej architektury. Może rosnąć jako soliter wyeksponowana na jednolitym tle, lub w kompozycjach z innymi mało wymagającymi gatunkami. To doskonała roślina do ogrodów w stylu wiejskim.

>>Przeczytaj też: Aranżacja ogrodu: ogród wiejski. Rośliny do ogrodu wiejskiego

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.