Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Dmuszek jajowaty

Lagurus ovatus
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dmuszek jajowaty to jednoroczna lub dwuletnia trawa ozdobna z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Tworzy wyprostowane, cienkie pędy dorastające do 30–60 cm wysokości. Cała roślina jest kosmkowato owłosiona. Liście tej trawy ozdobnej są szarozielone, lancetowate, wąskie.
Dmuszek jajowaty kwitnie od maja do sierpnia. Białe kwiaty są zebrane w dekoracyjne kwiatostany-kłosy osiągające kilka cm długości.

Dmuszek jajowaty jest roślina łatwą w uprawie. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, na piaszczystych, przepuszczalnych, umiarkowanie suchych i średnio zasobnych glebach o odczynie obojętnym. Jego uprawa nie udaje się na glebach wilgotnych i ciężkich. Uprawiana w gruncie nie potrzebuje nawożenia i podlewania.
Nasiona dmuszka jajowatego wysiewa się wiosną do pojemników (w marcu–kwietniu) albo wprost do gruntu (pod koniec kwietnia).

Dmuszek jajowaty znakomicie nadaje się na skalniaki, obwódki, do osadzania murków i skarp, do sadzenia na rabatach. Doskonała roślina do ogrodów w stylu wiejskim i naturalistycznym. Można ją też uprawiać w pojemnikach. Kwiatostany wykorzystuje się także do suchych bukietów.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.