Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Czarnuszka siewna

Nigella sativa
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, rozgałęziony
Wysokość: 10 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Czarnuszka siewna pochodzi z Turcji oraz z Iraku. W Polsce rzadko się ją uprawia, znane są za to jej nasiona, które mają właściwości lecznicze. W swoim naturalnym środowisku zaliczana do chwastów zbożowych. Jednak z powodzeniem można ją uprawiać w naszym klimacie. Należy do rodziny jaskrowate (Ranunculaceae).

Czarnuszka siewna - opis

Czarnuszka siewna jest rośliną jednoroczną. Ma silnie rozgałęzioną łodygę i wzniesiony, wyprostowany pokrój. Najczęściej osiąga od 10 do 40 cm wysokości. Liście są nieduże, bardzo charakterystyczne - parzystopierzaste, równowąskie i nitkowate, w kolorze zielonym. Okres kwitnienia przypada od maja do września. Kwiaty są bardzo dekoracyjne. Najczęściej 3-cenntymetrowe, pojedynczo wyrastają na szczycie pędów, są w kolorze błękitnym, białym lub różowym. Jesienią w miejscu kwiatów pojawią się owoce. Składają się od 5 do 10 mieszków, które zrastają się ze sobą. Czarne, marszczone i kanciaste nasiona charakteryzują się  silnym aromatem. Wykorzystuje się je w medycynie niekonwencjonalnej oraz gastronomii. Mają korzenny, ostry smak, często używa się ich przy produkcji serów lub pieczywa.

Czarnuszka siewna - warunki uprawy

Czarnuszka siewna najlepiej rośnie w miejscu ciepłym i słonecznym, z dala od przeciągów. Roślina nie jest wymagająca jeśli chodzi o podłoże - ważne, aby było ono umiarkowanie żyzne i dość wilgotne. Czarnuszka siewna jest gatunkiem jednorocznym, dlatego warto ją dosiewać co jakiś czas od kwietnia, aby dłużej cieszyła oko w ogrodzie. Roślina jest średnio odporna na mróz oraz zanieczyszczenia powietrza.

Czarnuszka siewna - pielęgnacja

Nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu w ciągu całego okresu wegetacji, aby roślina nie więdła. Jeśli decydujemy się na uprawę czarnuszki w celu uzyskania nasion, odradzane jest stosowanie jakichkolwiek mineralnych nawozów. Rozmnaża się bardzo łatwo przez wysiew nasion.

Czarnuszka siewna - zastosowanie

Czarnuszka siewna bardzo ładnie prezentuje się na rabatach jednorocznych lub jako uzupełnienie rabat wieloletnich. Nadaje ogrodom lekkości i rustykalnego charakteru.

>>Poznaj też czarnuszkę damasceńską

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.