Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Chaber piżmowy

Centaurea moschata
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 40 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, żółta, różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Chaber piżmowy pochodzi z wschodniej części Basenu Morza Śródziemnego. Jest u nas znany i chętnie uprawiany. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Chaber piżmowy - opis

Chaber piżmowy to roślina jednoroczna o wzniesionym, wyprostowanym pokroju, osiągająca od 40 do 80 cm wysokości. Ma proste, rozgałęzione pędy, na których osadzone są liście - umieszczone na długich ogonkach, szorstkie, z pierzastymi blaszkami liściowym.
Chaber piżmowy kwitnie od czerwca do września. Kwiaty wydzielają przyjemny zapach. Zebrane są w koszyczki kwiatowe. Odmiany chabra piżmowego różnią się kolorem kwiatów - mogą być białe, różowe, czerwone, żółte, fioletowe. Owocem są niełupki.
Ciekawa odmiana to ‘Lucida’ o kwiatach w kolorze karminowym.

>> Przeczytaj też: Niebieskie kwiaty w ogrodzie - najpopularniejsze rośliny ogrodowe kwitnące na niebiesko

Chaber piżmowy - warunki uprawy

Chaber piżmowy najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i ciepłym. Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne, dość żyzne i suche. Na podłożu ciężkim, wilgotnym i gliniastym bardzo słabo rośnie i raczej nie kwitnie. Ważne, by odczyn gleby był zasadowy. Niestety, chaber piżmowy bywa atakowany przez mszyce, a także mączniaka prawdziwego i rdzę.

Chaber piżmowy - pielęgnacja

Podłoże, w którym uprawiany jest chaber piżmowy, powinno być dobrze zdrenowane. Roślina lubi wiosenne wzmacnianie kompostem. Należy uważać, by nie przenawozić azotem, ponieważ prowadzi to do zwiększonego wzrostu masy zielonej, a zmniejszonego kwitnienia - a przecież zależy nam na efekcie odwrotnym. Roślina rozmnaża się generatywnie przez wysiew nasion (można przechowywać je nawet do 3 miesięcy). Pozostawiona na rabacie sama się rozsiewa.

>> Przeczytaj też: Samosiejki - rośliny, które łatwo się wysiewają bez naszego udziału. Zalety i wady samosiejek

Chaber piżmowy - zastosowanie

Chaber piżmowy idealnie sprawdza się na wielogatunkowych rabatach przydomowych i kwietnikach. Nadaje się także na kwiat cięty - w dobrej kondycji utrzymują się w wazonie nawet do 2 tygodni. Z racji pachnących kwiatów warto wysiewać roślinę w okolicy okien lub altanek. Różne kolory kwiatów powodują, że chaber piżmowy nadaje naszym ogrodom wesoły, rustykalny charakter.

Poznaj inne gatunki chabra:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.