Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Chaber bławatek

Centaurea cyanus
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 30 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł:
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Chaber bławatek to roślina jednoroczna z rodziny złożowych Compositae. Pochodzi z Europy. Rośliny osiągają 30–80 cm, mają pędy wzniesione, bardzo silnie rozgałęzione, kanciaste. Liście odziomkowe wyrastające z przyziemnej lub podziemnej części pędu, są pierzastosieczne, natomiast liście łodygowe są lancetowate, równowąskie, bardzo liczne, na młodych pędach wzniesione. Pędy i liście są owłosione.

Chaber bławatek - kwiat

Rośliny wysiane wiosną kwitną od lipca do końca sierpnia, wysiane jesienią - zakwitają w czerwcu następnego roku. Kwiatostany bławatka - koszyczki - mają średnicę około 3 cm, osadzone są pojedynczo na wierzchołkach pędów. Koszyczki składają się wyłącznie z kwiatów rurkowych. Kwiaty osadzone w zewnętrznych okółkach są bardziej wyrośnięte, dłuższe, o koronie lejkowatej, barwy niebieskiej, białej lub różowej.

>>Zobacz zdjęcia najpiękniejszych niebieskich kwiatów

Chaber - wymagania, rozmnażanie i pielęgnacja

Chaber wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych oraz słonecznego stanowiska.
Sadzi się go w rozstawie 25–30 x 15 cm na rabatach, a odmiany niskie na kwietnikach. Nadaje się także na kwiat cięty.

Chaber bławatek rozmnaża się przez nasiona wysiewane jesienią do gruntu, w marcu do inspektu lub na początku kwietnia do gruntu. Siew jesienny należy zabezpieczyć przed niskimi temperaturami przykrywając nasiona liśćmi i gałęziami świerkowymi. Podczas suszy konieczne jest podlewanie. Rośliny kwitną dłużej, jeśli po kwitnieniu usunie się przekwitające kwiaty, aby rośliny nie zawiązały nasion.

Poznaj inne gatunki chabra:

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.