Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Asteriscus nadmorski

Asteriscus maritimus = Pallenis maritima
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Asteriscus nadmorski to roślina z rodziny astrowatych Asteraceae. W naturalnym środowisku rośnie jako zimozielona bylina w nadmorskich częściach krajów od Maroka przez Wyspy Kanaryjskie, południową Portugalię po południową Grecję. U nas uprawiana jest jako roślina jednoroczna (nie przeżyje zimą na zewnątrz, choć można ją przechować do następnego roku w chłodnym pomieszczeniu – o temperaturze około 10 st. C – z dobrym dostępem światła).

Asteriscus nadmorski ma rozgałęzione, drewniejące w dolnej części, ulistnione pędy. Liście są małe (do 2 cm długości), szarozielonego koloru, owłosione, o charakterystycznym kształcie (przypominają lekarską szpatułkę). Dorasta do 30–40 cm wysokości, tworzy gęste, rozrośnięte kępy.
Asteriscus nadmorski kwitnie od końca maja do sierpnia. Intensywnie żółte kwiatostany (koszyczki) rozwijają się na szczytach pędów.

Asteriscus nadmorski wymaga stanowiska słonecznego. Podłoże musi być koniecznie dobrze przepuszczalne (gdy jest za dużo wilgoci w podłożu, roślina będzie słabo kwitła). Roślinę należy podlewać tak, by podłoże było stale lekko wilgotne.
Warto usuwać przekwitłe kwiaty – będzie to sprzyjało lepszemu kwitnieniu .

U nas astericus jest uprawiany najczęściej w pojemnikach jako sezonowa roślina balkonowa. Można go również sadzić na ogrodowej rabacie, ale koniecznie w miejscu dobrze nasłonecznionym (najlepiej w pełnym słońcu) i w piaszczystej ziemi.


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.