Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Aksamitka wyniosła

Tagetes erecta
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Aksamitka wyniosła jest jednoroczną rośliną z rodziny astrowatych Asteraceae. Osiąga od 20 do 80 cm wysokości. Jej wzniesiona łodyga jest silnie rozgałęziona, liście są ustawione naprzeciwlegle, charakteryzują się intensywnym zapachem (można też kupić odmiany bezwonne).

Kwitnie od VII do późnej jesieni. Koszyczki kwiatowe barwy od żółtej po intensywnie pomarańczową, osadzone są pojedynczo na szczytach pędów i mają nawet do 15 cm średnicy.

Aksamitki o koszyczkach pełnych dzielą się na wysokie i niskie (karłowe). Aksamitki wysokie mają 60–80 cm wysokości, nadają się do cięcia. Wśród nich wyróżnia się odmiany o koszyczkach typu goździkowego (koszyczek składa się prawie wyłącznie z kwiatów języczkowych o budowie luźnej – kwiaty języczkowe o łatkach lekko falistych lub zbitej – kwiaty języczkowe o łatkach silnie falistych, z brzegami fryzowanymi). Odmiany o koszyczkach typu chryzantemowego – koszyczki składają się wyłącznie z kwiatów rurkowych, silnie wydłużonych i rozwiniętych.
Aksamitki karłowe osiągają 20–30 cm wysokości, mają zwarty pokrój, nadają się na kwietniki i obwódki. Wśród nich można wyróżnić odmiany o koszyczkach typu koronowego (koszyczki składają się z kwiatów języczkowych osadzonych w jednym, brzeżnym okółku, środek kwiatostanu zajmują silnie wydłużone i rozwinięte kwiaty rurkowe) oraz odmiany o koszyczkach typu chryzantemowego (koszyczki składają się wyłącznie z rozwiniętych kwiatów rurkowych).

Aksamitki nie są wymagające, co do gleby. Lubią słoneczne stanowiska, ale dobrze rosną też w półcieniu. Są bardzo wytrzymałe na suszę.
Stosuje się je jako rośliny rabatowe i kwietnikowe, na kwiat cięty, do obsadzania skrzynek balkonowych oraz pojemników.

Rozmnaża się je przez nasiona wysiewane do zimnego inspektu na początku kwietnia. Ze względu na wrażliwość rośliny na wiosenne przymrozki, na miejsce stałe wysadza się rośliny po 15 V.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.