Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Aksamitka rozpierzchła

Tagetes patula
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty, zwarty
Wysokość: 20 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Aksamitka rozpierzchła jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych Asteraceae. Pochodzi z Ameryki.

Aksamitka opis

Osiąga od 20 do 60 cm wysokości. Łodyga jest rozgałęziona od samego dołu. Liście charakteryzują się intensywnym zapachem (można także kupić odmiany bezwonne). Aksamitka rozpierzchła kwitnie od VII do późnej jesieni. Jej kwiaty mają średnicę 4–6 cm, są języczkowate i dwubarwne: złotożółte z purpurową plamką u nasady lub ciemnobrunatne z żółtym brzegiem. Koszyczki kwiatowe osadzone pojedynczo na szypułkach.

Poznaj inne gatunki aksamitek:

Aksamitka rozpierzchła odmiany

W uprawie znajdują się głównie odmiany niskie (20–35 cm wysokości). Ze względu na budowę koszyczków kwiatowych i wysokość roślin można je podzielić na grupy:
I. Odmiany o koszyczkach pojedynczych. Kwiaty języczkowe osadzone są na jednym okółku, a środek koszyczka zajmują kwiaty rurkowe mniej lub więcej rozwinięte.
II. Odmiany o koszyczkach pełnych. Wśród nich wyróżnia się aksamitki o koszyczkach typu koronowego (kwiaty języczkowe osadzone w jednym okółku, natomiast środek koszyczka zajmują silnie wydłużone, rozrośnięte kwiaty rurkowe) oraz aksamitki o koszyczkach typu goździkowego (koszyczki składają się prawie wyłącznie z kwiatów języczkowych ułożonych dachówkowato, często podwiniętych, o brzegach falistych lub fryzowanych).

>>Przeczytaj też: Aksamitki - turki - Tagetes. Gatunki aksamitek do ogrodu i na balkon

Aksamitki nie są wymagające co do gleby. Lubią stanowiska słoneczne, ale dobrze rosną także w półcieniu. Są wyjątkowo odporne i wytrzymałe na suszę.
Stosuje się je jako rośliny rabatowe i kwietnikowe, ale na kwiat cięty również i do obsadzania pojemników oraz skrzynek balkonowych.

>>Przeczytaj też: Aksamitki – zastosowanie aksamitek w ogrodzie

Aksamitka rozmnażanie

Aksamitkę tę rozmnaża się przez nasiona wysiewane do zimnego inspektu na początku kwietnia. Ze względu na wrażliwość rośliny na wiosenne przymrozki na miejsce stałe rośliny wysadza się po 15. maja.

>>Dowiedz się też: Czy aksamitki zwalczają nicienie?

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.