ROŚLINY JEDNOROCZNE I DWULETNIE

Rośliny jednoroczne i dwuletnie z łatwością można uprawiać w domowych ogródkach, działkach i na każdym kawałku zielonej przestrzeni. Równie dobrze sprawdzą się na balkonach i tarasach. Urozmaicą krajobraz za oknem i nadadzą się do tworzenia pięknych bukietów.

Co to są rośliny jednoroczne?

Tym mianem określamy rośliny przechodzące swój cykl rozwojowy w trakcie jednego okresu wegetacyjnego. Rośliny jednoroczne zakwitają, wydają owoce, a później zamierają. Zaliczamy do nich między innymi maciejkę, słonecznik, aksamitki i nagietek lekarski.

Co to są rośliny dwuletnie?

Aby wydać kwiaty i owoce, potrzebują aż dwóch sezonów wegetacyjnych. W pierwszym roku pojawia się u nich rozeta liściowa, w drugim zakwitają, produkują nasiona i owoce, a następnie obumierają. Rośliny dwuletnie to na przykład bratki, niezapominajki, naparstnice, dzwonki ogrodowe czy stokrotka trwała. Niektóre z nich odnawiają się w ogrodzie samoczynnie, więc nie trzeba ich regularnie sadzić.

Dlaczego warto doceniać rośliny jednoroczne?

Choć co roku musimy wymieniać je na nowe, nie należy traktować tego jako wadę. Zmiana co sezon oznacza przecież możliwość tworzenia wspaniałych kompozycji i realizowania kolejnych koncepcji. A możliwości jest sporo, warto pobawić się kolorami w taki sposób, aby odcienie przechodziły falami. Poza tym, rośliny jednoroczne świetnie zapełnią puste przestrzenie, gdzie nie wyrosły jeszcze byliny. Ponieważ rośliny jednoroczne mają płytkie korzenie, możecie zasadzić je w miejscach, gdzie wcześniej zasadziliście cebulki werbeny lub niezapominajek. Dzięki temu jeszcze w nachodzącym sezonie w ogrodzie zrobi się kolorowo! Warto również zwrócić uwagę na rośliny pnące jednoroczne, które pięknie ozdobią pergolę, balkon czy płot. Szczególnie polecane to kobea pnąca i wilec trójbarwny.

Jak komponować rośliny jednoroczne w ogrodzie?

Najlepiej wybrać 2-3 gatunki wiodące, które uzupełnimy trawami lub ozdobnymi liśćmi, na przykład wielomleczem białobrzegim, łobodą ogrodową, czy kapustą ozdobną.

Jak uprawiać rośliny dwuletnie?

Wysiewamy je od maja do początku sierpnia. Jeżeli nie chcecie siać prosto do gruntu, najlepiej zrobić to do wielodoniczek, co pozwoli uniknąć uszkodzenia korzeni w trakcie późniejszego przesadzania. A takie odmiany, jak malwy, naparstnice lub dziewanny lepiej od razu siać w miejscu docelowym, bo słabo znoszą relokację.

Po wysianiu trzeba pamiętać o nawadnianiu grządek, a kiedy rośliny zaczną wzrastać, dobrze jest chronić je przed nadmiarem słońca. Jeżeli zdecydujemy się na wysadzenie roślin do miejsca docelowego, można to zrobić od sierpnia do września lub na wiosnę następnego roku. Zadbajmy również o odpowiednie odstępy pomiędzy roślinami, ok 15-20 cm w przypadku bratków, niezapominajek i stokrotek. Dla goździków, miesiącznic i laku pachnącego potrzeba więcej miejsca - około 25-30 cm odstępu.

W trakcie uprawy grządki należy regularnie odchwaszczać, regularnie podlewać i nawozić. Pielęgnacja warta jest zachodu, bo rośliny dwuletnie to oczko w głowie większości miłośników ukwiecania ogrodów. Pięknie kwitną, a z uprawą poradzą sobie nawet początkujący.