Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon'

Thuja occidentalis 'Yellow Ribbon'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: stożkowaty
Wysokość: 2 m - 2,5 m
Barwa liści/igieł: złocistozielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon' należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). To holenderska odmiana żywotnika zachodniego, wyselekcjonowana w latach 80-tych. Charakteryzuje ją atrakcyjny, zwarty, regularny stożkowaty pokrój.
Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon'
dorasta do 2-2,5 m wysokości. Rośnie wolno – roczne przyrosty wynoszą średnio 15-20 cm. Roślina ma złocistozielone, intensywne ulistnienie, niezmieniające barwy w okresie zimowym. Czasem wytwarza nieduże (1 cm) szyszki, które nie mają walorów dekoracyjnych (wręcz zaniżają je), jednak są cennym pokarmem dla ptaków.

Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon' najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ewentualnie lekko zacienionych. Lubi podłoża przepuszczalne, żyzne, umiarkowanie wilgotne. Roślinę zaleca się sadzić jesienią lub zimą. Wytwarza słabo rozwinięty system korzeniowy, dlatego jest mało odporna na suszę i silne wiatry (zbyt płytko posadzona może wywracać się). Nie znosi przesadzania.
Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon' jest wytrzymały na mróz, jednak młode okazy w chłodniejszych regionach Polski warto ściółkować. Krzew zaleca się podlewać regularnie w czasie suszy i sporadycznie jesienią oraz zimą. Można stosować nawozy mineralne (od wiosny do końca lata), jednak nie powinno się przesadzać z ich ilością. Przenawożenie powoduje zasolenie gleby, szkodliwe dla krzewu (wolniejszy wzrost, zasychanie pędów). Warto krzew lekko strzyc (od wiosny do końca lipca), aby zapobiegać wytwarzaniu szyszek. Gatunek jest mało podatny na choroby i szkodniki.

Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon' wykorzystuje się do tworzenia żywopłotów i szpalerów. Z uwagi na jego zwarty pokrój można stosować go także w ogrodach formalnych (i innych), tworząc naturalne figury geometryczne. Jest także chętnie sadzony w parkach.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.