Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Żywotnik zachodni 'Hoseri'

Thuja occidentalis 'Hoseri'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: kulisty
Wysokość: 60 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Żywotnik zachodni 'Hoseri' to odmiana zimozielonej rośliny iglastej, należąca do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Jest to polska odmiana, pochodząca z selekcji Antoniego Wróblewskiego, wprowadzona do handlu przez Szkółki Kórnickie około 1930 roku.

Żywotnik zachodni 'Hoseri - opis

Żywotnik zachodni 'Hoseri' to kulisty, karłowy krzew o powolnym wzroście, osiągający po 10 latach  0,2-0,5 m, docelowo dorastający do średnicy 0,8 m i przyrastający około 4 cm rocznie. Swój kulisty kształt osiąga dzięki wielopędowej formie i gęstym ulistnieniu. Kora łuszczy się długimi, wąskimi pasmami, przybiera barwę czerwonobrązową lub ciemnobrązową.
Liczne, wzniesione ku górze, silnie spłaszczone, rozgałęzione gałązki są ciemnozielone. Liście matowe, w formie łusek, na pędach wierzchołkowych – zaostrzone, odstające, rozmieszczone rzadko na pędach, długości 3-4 (5) mm, zaś te umieszczone bezpośrednio na gałązkach – tępo zakończone, silnie  przylegające do pędów, długości około 2,5 mm. Łuski na wierzchniej stronie, podobnie jak pędy – ciemnozielone, na spodzie żółtawe, bez wyraźnego nalotu woskowego. Łuski, obecne na dolnej i górnej płaszczyźnie gałązki posiadają wypukły gruczołek żywiczny, dzięki czemu, po roztarciu, gałązki uwalniają żywiczny zapach. Łuski boczne – bez gruczołków.
Owocami są drobne szyszki, wyrastające na krótkich rozgałęzieniach bocznych pędów. Początkowo żółtozielone w lecie, po dojrzeniu (około 8 miesięcy od zapylenia) jasnobrązowe, mają odstające końce brzegów łusek (8-10 szt.)  i osiągają 8-12 mm długości. Nasiona są drobne, wąskie, oskrzydlone.

Cała roślina jest trująca, ze względu na zawartość związków zwanych tujonami, które po połknięciu wywołują bóle głowy, pobudzenie nerwowe, arytmię, drgawki, uszkodzenia wątroby i nerek oraz krwawienia śluzówki żołądka, a w większych dawkach – śmiertelny bezdech.

Żywotnik zachodni 'Hoseri - wymagania

Żywotnik zachodni 'Hoseri' wymaga przeciętnych, żyznych, próchnicznych gleb, najlepiej rośnie na lekko kwaśnych glebach o sporej wilgotności. Wymaga też stanowisk o sporej wilgotności powietrza. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje słońca, ale w półcieniu sprawdzi się równie dobrze. Na stanowiskach silnie zacienionych może uzyskiwać niezbyt korzystny, luźniejszy pokrój. Wytrzymały na niskie temperatury. Strefa mrozoodporności 5a.

Żywotnik zachodni 'Hoseri' rozmnaża się przez sadzonki, które pobiera się z ‘piętką’ wczesną wiosną lub latem, a następnie sadzi pod szkłem (do ukorzenienia sadzonki wymagają wysokiej wilgotności).

Żywotnik zachodni 'Hoseri - zastosowanie

Żywotnik zachodni 'Hoseri' nadaje się do ogrodów i parków oraz jako element zieleni osiedlowej czy na cmentarze. Doskonale sprawdzi się w grupach roślinnych, ale również pięknie wygląda w formie szpalerów i obwódek. Doskonale nadaje się też do sadzenia w większych pojemnikach, pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na okres zimy. Ze względu na sporą wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza nie jest polecany do warunków wielkomiejskich, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie często uczęszczanych dróg, ulic czy ośrodków przemysłowych. W takich warunkach może słabiej rosnąć, mieć luźniejszy pokrój, a część pędów może zasychać i opadać.

W starszym wieku może się odkształcać i wyłamywać zimą, pod ciężarem zalegającego na nim śniegu, dlatego niezbędne jest obwiązywanie na okres zimowy większych egzemplarzy.

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.