Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Świerk serbski 'Karel'

Picea omorica 'Karel'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: zwarty, karłowy
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielono-srebrzysta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Świerk serbski 'Karel'

Świerk serbski 'Karel' to karłowy krzew należący do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Nie występuje w środowisku naturalnym. Odmiana została wyselekcjonowana i wprowadzona na rynek kilkanaście lat temu. Charakteryzuje ją wolny wzrost (roczne przyrosty wynoszą 8-10 cm) i niewielka wysokość (około 100 cm). Roślina ma zwarty, kulisty pokrój. Igły są ciemnozielone z wierzchu i srebrzyste od spodu. Młode przyrosty mają jasnozieloną barwę.

Karel – uprawa

Świerk omorica 'Karel' jest dość łatwy w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne oraz częściowo zacienione. Lubi gleby dość żyzne, przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Nie znosi podłoży podmokłych i szybko wysychających. Świerk serbski 'Karel' to odmiana mrozoodporna. Roślinę warto podlewać w czasie susz oraz w umiarkowanie ciepłe zimowe dni (zapobiegnie to suszy fizjologicznej).

 

>>Przeczytaj też: Kiedy i jak sadzić iglaki w ogrodzie


Świerki serbskie nawożenie

Sporadycznie można ją także dokarmiać. Dobre rezultaty osiąga się stosując nawozy organiczne. Nie zaleca się nawożenia mineralnego azotem. Przy braku dokarmiania może pojawić się problem niedoboru magnezu. Świerk omorika 'Karel' może być atakowany przez przędziorki i ochojniki.

Świerk karłowy w ogrodzie

Świerk serbski 'Karel' ma uniwersalne zastosowanie w ogrodzie. Ze względu na niewielkie rozmiary można go sadzić na małej działce lub w pojemniku jako dekorację balkonów i tarasów. Wykorzystuje się go także jako ozdobę skalniaków oraz wrzosowisk. Świerk karłowy najlepiej prezentuje się w kompozycji z krzewami, drzewami oraz roślinami okrywowymi.

 

>>Przeczytaj też: Skalniak. Najlepsze iglaki do ogrodu skalnego

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.