Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Świerk pospolity 'Compacta'

Picea abies 'Compacta'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: szerokostożkowy, kulisty, zwarty
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Świerk pospolity 'Compacta' należy do rodziny sosnowatych sosnowatych (Pinaceae). To odmiana karłowa świerka pospolitego o zwartych pędach. Świerk pospolity 'Compacta' rośnie wolno, po 10 latach może osiągać 1,5 m wysokości i 1,2 m szerokości. Maksymalna wysokość nie przekracza 3 m. Pokrój jest początkowo kulisty, później szerokostożkowy. Pędy są krótki, wyprostowane, pokryte krótkimi, kłującymi, ciemnozielonymi igłami.

Świerk pospolity 'Compacta' ma przeciętne wymagania uprawowe. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i w lekkim zacienieniu. Znosi także miejsca cieniste. Preferuje podłoża gliniasto-piaszczyste, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie, ale toleruje także inne typy gleb. Odmiana jest mrozoodporna.
Świerk pospolity 'Compacta' można sadzić jesienią (to optymalny termin) lub wiosną. W początkowym okresie uprawy wymaga podlewania. Warto ją dodatkowo dokarmiać nawozami potasowymi (dla uzyskania lepszego krzewienia) lub organicznymi. Regularne cięcie nie jest konieczne.

Świerk pospolity 'Compacta' jest uniwersalny i nadaje się do sadzenia w każdym ogrodzie, również tym o małej powierzchni. To dobra dekoracja wrzosowisk i skalniaków. Interesująco prezentuje się w wielogatunkowych kompozycjach kolorystycznych. Dobrze wygląda łączony z jodłami i sosnami. Może być uprawiany jako pojedynczy soliter. Nadaje się do uprawy w większych pojemnikach (wtedy warto go jednak okrywać i chronić przed wywracaniem).

 

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.