Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Świerk kłujący 'Waldbrunn'

Picea pungens 'Waldbrunn'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: kulisty, zwarty, karłowy
Wysokość: 50 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: szarosrebrzysta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Świerk kłujący 'Waldbrunn' to niewielki krzew należący do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Typowy gatunek w środowisku naturalnym występuje w górzystych terenach Ameryki Północnej. 'Waldbrunn' to odmiana botaniczna znana wyłącznie z uprawy. Ma karłowy, zwarty, kulisty pokrój. Rośnie wolno (10-letnie egzemplarze osiągają około 50 cm wysokości i 80 cm szerokości). Pędy są gęste, pokryte szarosrebrzystymi igłami.

Świerk kłujący 'Waldbrunn' powinno się uprawiać wyłącznie na stanowiskach słonecznych. Wtedy ma dobre wybarwienie i nie „gubi” igieł w dolnych pędach. Dzięki temu utrzymuje zwarty, regularny pokrój. Preferuje podłoża żyzne, bogate w próchnicę i składniki pokarmowe (o lekko kwaśnym odczynie). Glebę przed sadzeniem warto wymieszać w ziemią liściową, korą sosnową, kompostem lub przefermentowanym obornikiem. Znosi gorsze typy podłoży.

Świerk kłujący 'Waldbrunn' można sadzić na początku jesieni lub wiosną. Jest mrozoodporny. W początkowym etapie ważne jest regularne podlewanie. Później świerk podlewa się w czasie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody i sporadycznie zimą (aby zapobiec suszy fizjologicznej). Od wiosny do lata można dokarmiać go nawozami (najlepiej z małą dawką azotu). Profilaktycznie warto stosować gnojówki z roślin jako ochronę przed chorobami i szkodnikami. Świerk kłujący 'Waldbrunn' znosi zanieczyszczenia powietrza.

Świerk kłujący 'Waldbrunn' ma szerokie zastosowanie w ogrodzie. Jest dobrą dekoracją skalniaków i wrzosowisk. Warto uprawiać go w centralnej części trawnika od strony frontowej ogrodu. Nadaje się do uprawy pojemnikowej jako ozdoba balkonów i tarasów. Sprawdza się w ogrodach miejskich i w obszarach uprzemysłowionych. Można używać go do tworzenia wielogatunkowych krzewiastych kompozycji.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.